Żaden inny miesiąc w kalendarzu nie nasuwa nam tyle wspomnień, co szary, jesienny listopad. Przyroda w opadających liściach drzew przypomina nam o przemijaniu, również naszego życia. Utarło się przekonanie, że listopad jest smutnym miesiącem. Jest to miesiąc pamięci o naszych zmarłych. Dla wierzących to czas szczególnej zadumy nad sensem i celem własnego życia. Śmierć nie ominie nikogo. Przejdźmy się po cmentarzach. Przeczytajmy napisy na nagrobkach. Niemowlę, mężczyzna, kobieta, starzec, bogaty i biedny – każdy umrzeć musi. Umierają osoby, z którymi jesteśmy bardzo blisko związani; z którymi nie tylko się przyjaźnimy, ale których kochamy. Z myśli o śmierci wypływają doniosłe prawdy życiowe. Pierwsza z tych prawd, to pewnik, że wszystko co stworzone przemija, że prawo życia doczesnego jest zarazem nieubłagalnym prawem śmierci. Druga prawda, wypływająca z myśli o śmierci, to przeświadczenie o tym , że nie mamy tutaj miejsca trwającego wiecznie. Chociaż byśmy dożyli stu lat, stając u schyłku życia, dziwić się będziemy, że przeminęło jak sen. Śmierć wydaje się dla nas czymś bardzo odległym i jakby nas nie dotyczyła, choć zarazem wiemy, ze każdego dnia grozi nam choroba, wypadek a nawet koniec życia. Mimo tego myślimy o życiu, nie o śmierci. Ponieważ nie mamy wpływu na mijający czas, na to ile dane nam będzie żyć, dlatego życie trzeba dobrze przeżywać i cieszyć się każdą chwilą.
Listopad jest w chrześcijańskiej kulturze okresem szczególnej pamięci i modlitwy za naszych bliskich zmarłych. Jest miesiącem, w którym nie tylko wracamy pamięcią ku naszym ukochanym zmarłym, lecz również szczególną wdzięczność wyrażamy żołnierzom poległym na frontach dwóch wojen światowych, i tym którzy walczyli o wolność przyszłych pokoleń. Zapalony znicz, kwiatek złożony na grobach żołnierzy polskich, którzy na wszystkich frontach walczyli o wolność Ojczyzny wraz z modlitwa są wyrazem naszej pamięci, okazaniem wdzięczności, oddaniem honoru. W tym miesiącu bowiem 11 listopada przypada Święto Niepodległości. Listopad, miesiąc narodowej pamięci skłania nas do refleksji nad losem Polski. Poznawanie jej historii pobudza uczucia patriotyczne, skłania do zweryfikowania naszej postawy wobec Ojczyzny.
Przyszliśmy na świat w Ojczyźnie już z ponad tysiącletnią historią i kulturą, mamy swój język, tradycje obyczaje, i może nawet specyficzną mentalność. Nasze patriotyczne wychowanie otrzymujemy na konkretnym podłożu kulturowym, bez względu na to, gdzie się znajdujemy.
W jednym ze szkolnych wypracowań w Polsce pt. „Co to znaczy być Polakiem XXI wieku?” uczeń gimnazjum im. Św. Jana Pawła II w Wałbrzychu pisze miedzy innymi, że: „Prześladowania, jakich doznał nasz naród w przeszłości, jeszcze bardziej nas zjednoczyły. Wtedy najważniejszymi cechami Polaków były patriotyzm i honor, o których zapominają dziś niestety niektórzy młodzi Polacy. Smutek wywołuje to, że grupa młodzieży nie zna słów hymnu narodowego, a jej postawa i zachowanie podczas śpiewania hymnu i wprowadzania sztandaru też często budzą zastrzeżenia. Podziwiam Polaków, którzy mieszkają za granicą naszego państwa i nie mogą wrócić, a mimo to posługują się naszym językiem, podtrzymują tradycje, obyczaje, są częścią naszej historii i bardzo kochają naszą Ojczyznę.”
Patriotyzm należy w narodzie pielęgnować. Wymaga to troski i zaangazowania wielu ludzi, zarówno mieszkających w Polsce, jak i za granicą. Wychowanie patriotyczne, kształtujące patriotyczne myślenie i zachowanie to najcenniejszy skarb młodego człowieka, jaki dorośli mogą przekazać z pełną dbałością i odpowiedzialnością. W Edmonton główne uroczystości Patriotyczne z okazji 11 listopada odbędą się w nastepujących miejscach:
Kongres Polonii Kanadyjskiej, Okręg Alberta, zaprasza na Akademię, która odbędzie się w niedzielę 8 listopada 2015 r. o godzinie 15:00 w Domu Polskim, 10960-104 st, a będzie poprzedzona Mszą świętą okolicznościową w kościele Różańca Św. o godzinie 10:30.
Tegoroczna uroczystość Dnia Pamięci „Remembrance Day” w dniu 11 listopada będzie miała miejsce jak co roku w Pawilonie Sportowym Uniwersytetu Alberty.
Uroczystości Dnia Pamięci i Święta Niepodległości z udziałem połączonych oddziałów byłych żołnierzy zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów w Kanadzie Koło Nr 6, Towarzystwie Polskich Weteranów i Rycerzy Kolumba, działających przy polskich parafiach w Edmonton, rozpoczną się również 11 listopada o godz. 10:00 w Domu Polskim.
W Edmonton największa uroczystość patriotyczna z udziałem młodzieży odbędzie się w środę 18 listopada o godz. 13:00 w szkole St. Basil, gdzie mieści się Angielsko-Polski Program Szkolny im. Św. Jana Pawła II. Ponad 400 uczniów i personel szkoły będzie celebrować „Dzień Pamięci” i „Święto Niepodległości” z udziałem polskich kombatantów i weteranów.
Organizatorzy tych uroczystości zapraszają na gremialny udział Polonii a szczególnie młodzieży.
Z. Cynar – Polonia Edmonton News