Konsul RP w Ottawie Aleksandra Kucy i Konsul Generalny RP w Vancouver Marcin Trzciński 5 listopada br. po Mszy św. w kościele Różańca Świętego przybyli z wizytą do Domu Polskiego w Edmonton.
Polscy dyplomaci spotkali się z przedstawicielami organizacji polonijnych. Podczas spotkania omówiono tematy dotyczące spraw nurtujących środowisko polonijne nie tylko w Edmonton, ale również w prowincji Alberta i może w całej Zachodniej Kanadzie.
Główne problemy nurtujące nasze środowisko, wynikły podczas dyskusji, do ktorych należą: Liczebna Polonia w Albercie, druga, co do wielkości w Kanadzie po Ontario, ciągle spodziewa się, że decyzja MSZ z 2013 r. dotycząca przeniesienia siedziby Konsulatu Generalnego RP w Zachodniej Kanadzie z Vancouver do prowincji Alberta będzie realizowana. W styczniu 2014 r. MSZ wydało decyzję o zawieszeniu ogłoszonego rok wcześniej planu przeniesienia Konsulatu Generalnego RP w Vancouver.
IV Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy apelował do rządu polskiego o szersze uwzględnienie w programach współpracy z Polonią i Polakami za granicą kooperacji władz konsularnych z lokalnymi organizacjami polonijnymi, które będą służyć zachowaniu polskiej tożsamości i budowaniu polskiego lobby. W obecnej chwili Konsulat Generalny RP w Vancouver znajduje się w odległości 1200 km. od głównych ośrodków polonijnych w Zachodniej Kanadzie, które są w prowincji Alberta.
Podczas dyskusji było też pytanie. Czy Ambasada RP w Ottawie jest w stanie pomoc nam w staraniu się o wznowienie lotów czarterowych Polskich Linii Lotniczych Lot na trasie Warszawa – Edmonton lub innym miastem w Polsce, które mogłoby służyć z korzyścią również dla innych grup etnicznych Europy Wschodniej? Edmonton potrzebuje takie połączenie z Europą środkową, które wyeliminowałoby podróżującym niewygodną potrzebę przesiadania się na zatłoczonym lotnisku w Toronto, takie połączenie wydłuża rownież czas podróży do Polski o około 7 godzin (4 godziny lot z Edmonton do Toronto i 3 godzinna przesiadka w Toronto) a umożliwiłoby wygodne uzyskiwanie połączeń lotniczych z Polski do innych miast europejskich.
Czartery PLL LOT w latach 90-tych na trasie Warszawa-Edmonton doskonale służyły zbliżeniu i zacieśnieniu kontaktów pomiędzy Polską a setkami tysięcy Polaków zamieszkujących trzy zachodnie prowincje Kanady (Saskatchewan, Alberta i British Columbia). Letnie czartery LOT-u na tej trasie cieszyły się dużym powodzeniem wśród grup etnicznych Europy Wschodniej i Środkowej, a w tym dominowała grupa ukraińska.
Polonia w Zachodniej Kanadzie jest jedynym na kontynencie północnoamerykańskim licznym i znaczącym skupiskiem polonijnym, które nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Polską. Jeśli Polsce zależy na zbliżeniu z Polonią, o czym tak głośno mówi się ostatnio w polskich mediach, to warto ten proces już zacząć od Polonii w Zachodniej Kanadzie.
Innymi tematami w dyskusji były programy rządowe dotyczące Polonii, sprawa wymiany studentów pomiędzy uczelniami w obu krajach i inne.
Z. Cynar – Polonia Edmonton News