Strona główna Felietony 8-mego marca nie zapomnijmy o Dniu Kobiet

8-mego marca nie zapomnijmy o Dniu Kobiet

162

Zaledwie dwa dni minęły od Dnia Kobiet a wciąż jeszcze sie mowi o kobietach i ich Święcie. Niegdyś święto to było zdecydowanie bardziej nagłaśniane, wszyscy doskonale o nim wiedzieli, może ze względu na fakt, iż wolność kobiet nie była czymś tak powszechnym jak jest dzisiaj.

Dzisiejszy Dzień Kobiet różni się od wielkiej uroczystości i od  upolitycznienia, z którym kiedyś wiązał się ten dzień sprzed lat, szczególnie w czasach PRLu, ale mimo to ciągle ma swój urok.

Najbardziej popularną formą świętowania to oczywiście wręczanie kwiatów przez mężczyzn. Kwiaty są jednak nadal najbardziej popularnym prezentem dla Pań. Goździki wciąż chyba niezastąpione, ale mogą być tez tulipany i róże.

Każdą kobietę od niepamiętnych czasów inspirowały kwiaty i tak pozostało do dnia dzisiejszego.

Nie jest chyba niczym złym wspominanie podczas tego jedynego dnia w roku wydarzenia, które nadało, uważane dziś za normalne, prawa kobietom. Obecne realia znacznie różnią się od tych panujących parę dziesiątek lat temu. Wolny dostęp do edukacji, prawo głosu, prawo osobistej wolności i niezależności, to teraz takie normalne, oczywiste sprawy, które kiedyś pozostawały w sferze niedostępnych kobiecych marzeń.
Dzień Kobiet z pewnością ma swoją wagę i szczególną wymowę. Chociażby przez poszanowanie i uznanie wartości kobiety, więc oprócz symbolicznego kwiatka warto ten dzień w różny sposób celebrować.

W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami, w ramach ogólnego dążenia do wolności, rozszerzenia się zasięgu działalności kobiety i swobody jej działania i coraz mniej zdajemy sobie sprawę z Jej miejsca i niezastąpionej roli nie tylko w naszym życiu, ale również i w życiu społeczeństwa i Narodu.

Dzisiaj trzeba to mocno podkreślić, ponieważ przyjmuje się niestety, jakaś chorobliwa mania deprecjonowania powołania kobiety i trudu macierzyńskiego. Aby mogło rozwijać się zdrowe społeczeństwo, do tego potrzeba prawdziwych kobiet, które by nie przyjmowały na oślep, bez zastanowienia, świata tworzonego przez mężczyzn i nie poddawały się pokusie naśladowania ich we wszystkim. Ale by uzupełniały ich wkład w życie społeczności swoimi darami intuicji, serca, umiejętności nawiązywania kontaktu a przede wszystkim przez stałą, czynną uwagę na życie i ducha. Dzięki temu nauczą mężczyzn pełnego prawdziwego ojcostwa.

Nie da się ukryć, że współczesny świat podąża w kierunku, w którym zauważalnym zaczyna być kryzys kobiecości. Kobiety przynoszą ze sobą na ten świat szczególne wartości oparte na zasadach moralnych i życiu zgodnym z tymi zasadami.

8 marca dla feministek, to kolejna okazja do przepychania swoich idei w obronie kobiet, ale w takich formach jak np. wolność do aborcji, antykoncepcja czy rewolucja seksualna, nie w obronie macierzyństwa i kreowania rodzinnej harmonii, które Św. Jan Pawel II nazwal „geniuszem” kobiety.

Tego Dnia powracajmy myślami do kobiet: żon, matek, które w jakiś szczególny sposób nas inspirują. Podziwiajmy ich piękno zewnętrzne i wewnętrzne. Oddajmy szacunek kobietom z przejrzystymi zasadami odpowiedzialności i wartości, jakie spoczywają na kobiecie, szczególnie tym stającym w obronie najbardziej bezbronnych. Działajmy w taki sposób, aby zawsze byly świadome swojej kobiecej godności i swojego piękna, umiejąc realizować się w swojej kobiecości.

Nie można podwazyć faktu, że kobieta jest źródłem tych najcenniejszych wartości, które może dać światu przez wychowanie swoich dzieci, bo wychowanie w miłości i do miłości, staje się fundamentem w budowaniu społeczeństwa opartego na sprawiedliwości, miłości i prawdzie, i te wartości nie mogą być pomijane przy świętowaniu Dnia Kobiet.

Ale……. Dzień Kobiet był 8 Marca i minął a dzisiaj 10-tego marca tylko w Polsce obchodzony jest Dzień Mężczyzny. Właściwie święto to powinno przypadać na 19 listopada (tego dnia jest oficjalnie obchodzony w takich krajach, jak Kanada, Irlandia, Stany Zjednoczone czy Węgry). Jednak w Polsce zaproponowano datę 10 marca, bo w polskim Kościele katolickim czci się wtedy wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty. Tradycja obchodzenia Dnia Mężczyzn sięga roku 1999. W Trynidadzie i Tobago, podczas przemówienia, Ingeborg Breines (dyrektorka programu Kobiety i Kultura Pokoju) ogłosiła, że takie święto to dobry pomysł, który przywróciłby równowagę płci. A więc wszystkiego najlepszego panowie.

Bogdan Koral Konikowski