Strona główna Wydarzenia / Events Patriotyczne Święta Majowe

Patriotyczne Święta Majowe

50

Przed nami pierwszy majowy weekend, który wiąże się z uroczystościami patriotycznymi. Maj – miesiąc bogaty w piękno przyrody, ale także bogaty w wiele historycznych wydarzeń. Z biało-czerwonymi flagami, na mszach świętych i podczas patriotycznych akademii Polacy na całym świecie będą celebrować 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Przyszłotygodniowe uroczystości w Edmonton zostaną zainaugurowane uroczystą Mszą Świętą w kościele Matki Bożej Królowej Polski w niedzielę 1-go maja o godz. 11:00 a następnie odbędzie się uroczysta akademia, która będzie miała miejsce w Domu Polskim o godz. 15:00.

W poniedziałek, 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Narodowej i Dzień Polskiego Emigranta, który rozpoczniemy o godz. 10:00 wciągnięciem polskiej flagi państwowej na maszt przed Ratuszem w centrum Edmonton.

Dopełnieniem uroczystości religijno-patriotycznych będzie Msza św. dziękczynna w 1050 rocznicę Chrztu Polski. Arcybiskup Richard Smith odprawi uroczystą mszę w kościele Różańca Świętego 3-go maja o godz. 19:00.

Z dala od Polski nadal pozostajemy żywą cząstką narodu polskiego. Nadal interesuje nas los Ojczyzny, Jej przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Nasza słynna Majowa Konstytucja, która powstała 225 lat temu w Warszawie jest obchodzona w tym roku szczególnie uroczyście, w kraju i za granicą. Bogaty program w Edmonton powinien zainteresować nie tylko polską społeczność, ale także przedstawicieli innych narodowości. Organizatorzy obchodów apeluję o liczne przybycie na nasze św. , akademię i spotkania, o których informujemy. Zaprośmy nasze rodziny, przyjaciół i znajomych, zapoznajmy ich z naszą historią, kulturą i tradycją z której jesteśmy dumni, i która daje nam prawo czuć się kontynuatorami postępowych, demokratycznych działań na rzecz narodu, państwa i obywatela. Często nie doceniamy tego, co posiadamy, tego co czyni inne grupy etniczne silnymi i bogatymi. Autentycznej solidarności polonijnej jest niewiele, wszystko może się zmienić w ten weekend.

W nadchodzących majowych dniach powinniśmy pokazać społeczeństwu Alberty i sobie samym, że przywieźliśmy ze Starego Kraju w Europie bogatą tradycję demokratyczną. Niech nasze poparcie dla programu obchodów tej rocznicy będzie wyrazem naszego patriotyzmu i wierności tradycji. Budując nowe życie, zarówno tu w Kanadzie, jak i tam w Polsce, czerpiemy jako społeczeństwo, jako naród — z dzieła Konstytucji 3-cio Majowej, które przetrwało rozbiory, wojny i stalinizm i teraz możemy godnie czcić.

W tegorocznych obchodach 3-cio Majowych w Edmonton biorą wspólnie udział Polska i Polonia.

Polskę będą reprezentować : Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Vancouver— p. Krzysztof Olendzki i Konsul Honorowy RP w Edmonton – p. John Szumlas. Polonię reprezentują: Zarząd KPK w Albercie, Organizacje polonijne, Związek Harcerstwa Polskiego, Polskie Szkoły i zespoły taneczne. Parafie przygotowują wspaniały program religijny. Zgromadźmy się jak najliczniej, aby uroczyście upamiętnić bardzo ważne dla nas wydarzenia historyczne.

Z. Cynar, Polonia Edmonton News

 

 

 

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.