Strona główna Wydarzenia / Events Święcone u Federacji Polek, Ogniwo Nr 3 w Edmonton

Święcone u Federacji Polek, Ogniwo Nr 3 w Edmonton

408

Święcone – to jedna z tradycyjnych imprez polonijnych, sięgająca swoimi korzeniami do początków istnienia wielu miejscowych organizacji. 29 kwietnia br. Świecone miała Federacja Polek w Kanadzie, Ogniwo Nr 3 w Edmonton zorganizowane po kierownictwem p. prezes Haliny Madej. Głównym gościem spotkania był John Szumlas, konsul honorowy RP w Edmonton. Nie zabrakło przedstawicieli polonijnych organizacji, były Siostry Służebniczki NMP i oczywiście członkinie Federacji.

Pani prezes przywitała wszystkich obecnych, złożyła życzenia wielkanocne i dzieliła się święconką z koszyczka. W tradycji związanej z pisanką byla zabawa, nazywana na wybitki lub walatka, polegała na uderzaniu jednej pisanki o drugą – wygrywał ten, kto stłukł jajko przeciwnika.

Na świątecznym stole znajdowały sie tradycyjne potrawy wielkanocne, które spożywano po odmówieniu wspólnej modlitwy. Spotkanie uświetnił duet muzyczny: Joanna Dumicz – gitara i śpiew i Tatiana Warszyńska- skrzypce, który rozbawił obecnych przygotowaną na tę okazję muzyką i śpiewem, a nagrodą za występ były gromkie brawa.

Były również życzenia od zaproszonych gości. John Szumlas między innymi wyraził uznanie i podziękowanie dla kobiet za ich ofiarny wkład pracy na rzecz rodziny i lokalnego środowiska.

Spotkanie upłynęło w milej atmosferze.

Z.Cynar – Polonia Edmonton News

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.