Strona główna Wydarzenia / Events Przedświąteczne Spotkanie Członków Towarzystwa Polsko-Kanadyjskiego

Przedświąteczne Spotkanie Członków Towarzystwa Polsko-Kanadyjskiego

220

14 października br. w Domu Polskim na uroczystym Bankiecie i Balu członkowie Towarzystwa Polsko-Kanadyjskiego celebrowali jubileusz 90-lecia powstania tej najstarszej organizacji polonijnej w Edmonton.

10 grudnia tradycyjnie od 90 lat, jak nakazuje polska tradycja zasiedli do wspólnej wigilijnej kolacji z opłatkiem. Opłatek i wolne miejsce zostawione przy stole wigilijnym jest unikalnym polskim zwyczajem. Wieczór Wigilijny to wieczór zgody, pojednania i przebaczenia. Jest to wieczór niezwykły, kiedy zwaśnione ze sobą osoby zasiadając do stołu wigilijnego i dzieląc się opłatkiem stają się na nowo pojednani.

Przedświąteczne spotkania przy opłatku odgrywają w życiu polonijnym specjalną rolę są, bowiem symbolem wspólnych wysiłków w pracy nad porozumieniem i współpracą wszystkich organizacji polonijnych w dążeniu do wspólnego dobra.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele organizacji polonijnych, księża z polskich parafii, siostry zakonne. Wśród dostojnych gości byli: John Szumlas, Konsul Honorowy RP w Edmonton, Janusz Tomczak, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Albercie i ks. Marek Modrzewski OMI, misjonarz z Madagaskaru.

Przedstawiciele organizacji polonijnych przekazali członkom Towarzystwa najlepsze życzenia w atmosferze przedświątecznego nastroju.

Na zakończenie do wszystkich uczestników tego uroczystego spotkania przemówiła Lila Futerska, pani prezes Towarzystwa Polsko-Kanadyjskiego, która podziękował za tak liczne przybycie, podziękowała za pracę społeczną na rzecz Polonii i złożyła wszystkim najlepsze życzenia świąteczno-noworoczne.

Spotkanie zakończono wspólnym śpiewaniem kolęd pod przewodnictwem Sióstr Służebniczek.

Zdjecia i tekst: Z. Cynar – Polonia Edmonton News

 

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.