Strona główna Emigracja Od czego należy rozpocząć proces ubiegania się o stały pobyt w Kanadzie?

Od czego należy rozpocząć proces ubiegania się o stały pobyt w Kanadzie?

233
Od czego należy rozpocząć proces ubiegania się o stały pobyt w Kanadzie?

Programy emigracji do Kanady nieustannie sie zmieniają, w zależności od zapotrzebowań rynku pracy. Wraz z tymi zmianami wiążą się konkretne wymogi, które należy spełniać aby mieć jakiekolwiek szanse na uzyskanie stałego pobytu.

Jedną z najważniejszych zmian jakie dokonały sie na przestrzeni ostatnich lat w obszarze prawa imigracyjnego jest to, że obecnie większość programów imigracyjnych opiera się na zasadzie puli punktów. Najlepsi kandydaci, z największą liczbą punktów otrzymują zaproszenie od rządu kanadyjskiego aby następnie złożyć podanie o stały pobyt. Tak więc Kanada szuka kandydatów wykwalifikowanych, posiadających dobre wykształcenie i doświadczenie w pracy. Bardzo ważnym elementem jest również dobra znajomość angielskiego lub francuskiego.

W zasadzie wszystkie programy stałego pobytu wymagają obecnie od kandydatów tzw. Educational Credential Assessment (ECA). Jest to document ważny przez 5 lat, który potwierdza zgodność/równoważność dyplomu zagranicznego z wymogami/standardami kanadyjskimi. Droga do uzyskania ECA jest czasochłonna dlatego uzyskanie tego dokumentu powinno być jednym z pierwszych kroków w celu starania się o stały pobyt w Kanadzie.

Aby zwiększyc swoje szanse na otrzymanie stałego pobytu w Kanadzie należy również zdać na dobrym poziomie oficjalny egzamin z języka uznawany przez rząd Kanady. Obecnie Kanada uznaje następujące testy językowe:

English:

  • CELPIP-General: Canadian English Language Proficiency Index Program
  • IELTS-General: International English Language Testing System

French:

  • TEF Canada: Test d’évaluation de français
  • TCF Canada: Test de connaissance du français

Wyniki z testu ważne są przez 2 lata. Koszt takiego testu wynosi pomiędzy 200-300 dolarów.

Podsumowując, aby rozpocząć proces ubiegania się o stały pobyt w Kanadzie, na początku należy :

  • Uzyskać ECA (ewaluację wykształcenia)
  • Zdać oficjalny egzamin z języka