Strona główna Wydarzenia / Events Opłatek Kongresu Polonii Kanadyjskiej Okręg Alberta.

Opłatek Kongresu Polonii Kanadyjskiej Okręg Alberta.

221

Boże Narodzenie i Nowy Rok to okres, w którym życzymy sobie wszystkiego dobrego, podsumowujemy miniony rok, snujemy plany na rok następny. Przyjście na świat Zbawiciela, to okres nadziei i wiary w spełnienie naszych marzeń i pragnień, które każdy z nas przechowuje w swoim umyśle.

Tradycyjnym Kongresowym Opłatkiem zakończył Zarząd KPK Okręgu Alberta okres świąteczny oraz powitał nowy, 2016 rok. W sobotę, 23 stycznia w Domu Polskim w Edmonton gościliśmy przedstawicieli rządu, innych grup etnicznych, przedstawicieli młodzieży, duchowieństwa oraz społeczności polonijnej. Zgodnie z corocznym zwyczajem, było to spotkanie poświęcone polskiej tradycji dzielenia się opłatkiem oraz służące wzajemnemu zbliżeniu i wymianie poglądów. Tradycyjnie też towarzyszyło mu dobre jedzenie i kolędy. W spotkaniu wzięło udział ponad 120 osób. Spotkanie opłatkowe prowadził prezes Zarządu Okręgu KPK Janusz Tomczak, który powitał i przedstawił zaproszonych Gości oraz liderów i wybitnych przedstawicieli Polonii i złożył wszystkim obecnym życzenia świąteczne i noworoczne od siebie i Zarządu Okręgu. Wieli mówców na uroczystości doceniło wartości pracy społecznej dla Polonii, Polski i Kanady. Konsul Honorowy RP w Edmonton John Szumlas odczytał List Gratulacyjny Krzysztofa Olendzkiego, Konsula Generalnego RP w Vancouver na Opłatek w Edmonton 2016, który zawierał podziękowanie Prezesowi Kongresu Polonii Kanadyjskiej w prowincji Alberta, panu Januszowi Tomczakowi oraz poprzedniemu zarządowi Kongresu, z którym miał zaszczyt pracować w roku 2015. Szczególnie zaś pani Teresie Szlamp – Fryga, a także Johnowi Szumlasowi i Zygmuntowi Potockiemu, którzy choć pełnią funkcję konsulów honorowych i z racji tego cieszą się szacunkiem jako „osoby urzędowe”, W zakończeniu listu przekazał pozdrowienia z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy i z przyjemnością poinformował, że Polonia w Albercie została specjalnie doceniona poprzez przyznanie ośmiu osobom najwyższych odznaczeń Rzeczypospolitej Polskiej. Pełna lista osób odznaczonych znajduje się na Stronie: http://poloniaedmonton.com/8020-2/

W tym Roku obchodzić będziemy 1050-lecie chrztu Polski – wydarzenie o charakterze państwowo-religijnym. Czy wybraliśmy Emigrację jako żołnierze Rzeczpospolitej — czy uczyniliśmy to w innych latach — jednakowo czujemy się Polakami. Jednoczy nas tutaj historia, tradycja, język i kultura — mocno związane ze sobą w wierze chrześcijańskiej, i to trzyma ducha w narodzie, dając świadectwo naszego patriotyzmu i przywiązania do ideałów wolności i demokracji.

Po przemówieniach Honorowych Gości, przy kawie i słodyczach miał miejsce koncert kolęd w wykonaniu polonijnych, młodych i starszych utalentowanych artystów, których wspaniały występ był przez publiczność nagradzany gromkimi oklaskami a nawet owacją na stojąco. Towarzyska część spotkania ciągnęła się do późnych godzin wieczornych — tyle było tematów do rozmowy i dyskusji. Według opinii uczestników, tegoroczny Opłatek Kongresowy był bardzo udany i zakorzenił się jeszcze głębiej w tradycji edmontońskiej, jako doniosle wydarzenie sezonu świąteczno-noworocznego.

Z. Cynar – Polonia Edmonton News

https://youtu.be/Y9q-m6LabJw

 

 

 

 

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.