Strona główna Wydarzenia / Events Dzień Pamięci 2018 w Edmonton

Dzień Pamięci 2018 w Edmonton

511

11 listopada br. tysiące mieszkańców Edmonton wypełniło Pawilon Sportowy „Butterdome” Uniwersytetu Alberty, aby oddać hołd żołnierzom, którzy spełniając swój żołnierski obowiązek składali życie swoje w ofierze o godność człowieka i wolność narodu.

Dla nas Polaków 11 listopada jest również dniem, w którym 100 lat temu polscy żołnierze wywalczyli Polsce niepodległość. Dzień ten w połączeniu z Dniem Pamięci, upamiętniającym zakończenie I wojny światowej, czcimy jako najpiękniejszą rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach niewoli.

Przedstawiciele naszej Polonii biorą udział w tych uroczystościach od chwili przyjazdu do Kanady. Jest to dzień uczczenia pamięci bohaterskiej śmierci żołnierzy, towarzyszy broni poległych na wszystkich frontach. Po okolicznościowych przemówieniach odbyła się ceremonia składania wieńców przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Jako Kanadyjczycy Polskiego pochodzenia, składając wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza jesteśmy dumni z historii kraju naszego pochodzenia w jego walce o wolność i niepodległość, również w walce o niepodległość innych narodów, składamy hołd pokoleniom bojowników o wolność i niepodległość narodów.

W imieniu Polonii edmontońskiej wieńce złożyli:

Terese Szlamp-Fryga – Kongres Polonii Kanadyjskiej Okręg Alberta

Aleksandra Kosińska i Barbara Napierała -Towarzystwo Polsko Kanadyjskie

Jadwiga Skowrońska i Wiesława Środa – Federacja Polek w Kanadzie Ogniwo #3

Aleksandra Janowicz i Przemysław Baranowski – Kanadyjsko-Polskie Towarzystwo Historyczne.

Na zdjęciu od lewej: Aleksandra Janowicz, Przemysław Baranowski, Terese Szlamp-Fryga, Aleksandra Kosińska, Wiesława Środa , Jadwiga Skowrońska i Barbara Napierała.

 

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.