Strona główna Wydarzenia / Events Zespól „Łowicz” artystycznym Ambasadorem Polonii w Edmonton

Zespól „Łowicz” artystycznym Ambasadorem Polonii w Edmonton

695
Foto by: Łowicz Polish Folklore Ensemble of Edmonton

28 września, 2019 roku przy wypełnionej po brzegi Sali bankietowej Domu Polskiego w Edmonton odbył się uroczysty bankiet z okazji 20-lecia działalności artystycznej zespołu tanecznego „Łowicz”.
Na uroczystość przybyli przedstawiciele organizacji polonijnych, zaproszeni goście, byli tancerze, rodzice, młodzież, księża z polskich parafii i liczni miłośnicy folkloru. Wśród dostojnych gości byli: John Szumlas, Konsul Honorowy RP w Edmonton oraz przedstawiciele polonijnych organizacji.

20 lat temu założenie zespołu „Łowicz” zaczęło się grona entuzjastów, których celem było popularyzowanie na obczyźnie bogactwa polskiego folkloru. Występując w naszym mieście, jak również poza jego granicami, już 20 lat młodzi tancerze prezentują polskie tańce regionalne i nieustannie poszerzają grono wielbicieli zespołu.
Pielęgnowanie polskiego folkloru za granicą ma głęboki sens, pozwala bowiem zachować więzi między rodakami tutaj mieszkającymi z Polakami w ojczyźnie. Kultywowanie narodowych tradycji z dala od kraju pomaga w wychowaniu młodych ludzi, świadomych swoich polskich korzeni i jednocześnie z tego dumnych. Instruktorzy tańca oraz rodzice przekazują dzieciom zamiłowanie do folkloru, które niewątpliwie przyczynia się do zachowania polskości wśród nas żyjących na emigracji.

Od początku istnienia zespołu jego celem było stworzenie interesującego programu dla dzieci i młodzieży, aby mogły poznawać i uczyć się tradycyjnych polskich tańców pochodzących z różnych regionów Polski, pokochać polską kulturę i propagować ją poprzez publiczne występy. Przyczynia się to do podtrzymania więzi z krajem ojczystym i równocześnie pozwala prezentować polskie tańce mieszkańcom Kanady, co pomaga tworzyć pozytywny wizerunku naszej grupy etnicznej.

Uroczysty bankiet był okazją, aby podziękować wielu osobom no a przede wszystkim rodzicom za ich pracę dla dobra zespołu i za ich troskę o dobre wychowanie dzieci. Podziękowano organizacjom polonijnym i osobom prywatnym, które finansowo wspierały zespół „Łowicz” w ciągu ostatnich 20 lat i tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak wspaniałego Jubileuszu.
Specjalne podziękowanie przekazano Asi Smolińskiej, która przez 15 lat była członkiem zespołu a od roku jest Dyrektorem Artystycznym i choreografem Łowicza. Skromna osobowość, utalentowana i wymagająca nauczycielka – to wszystko przyciąga młodzież do zespołu.

Jubileusz 20-lecia zespołu „Łowicz”, to ważne wydarzenie w historii edmontońskiej Polonii. Duma i radość przewijała się w życzeniach i gratulacjach dla zespołu, i to odczucie towarzyszyło również wszystkim uczestnikom tego wspaniałego bankietu, zorganizowanego przez liczne grono wolontariuszy, który zaliczam do najlepiej jak dotąd zorganizowanego bankietu, który śpiewnie rozpoczął ks. Mieczyslaw Burdzy. Cześć artystyczna zakończyło wspólne odśpiewanie ludowej piosenki Łowiczanka Jestem.

Ta niezwykle udana impreza zakończyła się wspólną zabawą, na której doskonale bawiła się nie tylko młodzież, ale także ich rodzice i dziadkowie.

Brawo Łowicz!

Bogdan Koral Konikowski