Strona główna Wydarzenia / Events XIV Dożynki Polonijne w Edmonton

XIV Dożynki Polonijne w Edmonton

1137

W niedziele 18 sierpnia 2019 r. na malowniczo położonej posiadłości „Wawel” Towarzystwa Polskich Weteranów odbyły się 14 Jubileuszowe polonijne uroczystości dożynkowe.

Setki polonusów wzięło udział w tegorocznych uroczystościach, w tym licznie zgromadzona młodzież, przedstawiciele organizacji polonijnych i zaproszeni goście. Organizatorów i uczestników uroczystości dożynkowych zaszczycił swoją obecnością John Szumlas, konsul honorowy RP w Edmonton, Zygmunt Potocki Konsul Honorowy z Calgary, MP Michael Cooper oraz wielu ministrów i czlonkow naszego Rzadu Alberty.

W Polskiej Tradycji zakończenie prac żniwnych, zwykle na Dzień Wniebowzięcia NMP, stawało się świętem radości i dziękczynienia Bogu za zebrane plony, które popularnie nazywa się Dożynkami. Jest to również czas wyrażenia Bogu wdzięczności za łaskę i błogosławieństwo udzielone rolnikom. Ceremonialne obchodzenie Święta Plonów jest okazją do podziękowania ludziom za ich wysiłek i poświęcenie przy zbieraniu płodów ziemi. Ten prastary obyczaj sięga czasów plemion słowiańskich. Już wtedy rolnicy w szczególny sposób pielęgnowali oraz dziękowali za płody ziemi i wszelką roślinność, która gwarantowała im pożywienie. Dożynki przez kolejne epoki zmieniały swój charakter to jednak pozostały świętem rolników o charakterze dziękczynnym i są wynagrodzeniem żniwiarzy za ich wytężoną pracę przy żniwach oraz za zebrane plony.

Przygotowanie do obchodów dożynkowych zaczyna się już w czasie trwania żniw. Organizatorzy tych uroczystości robią wszystko, aby to wydarzenie pozostało wszystkim na długo w pamięci. Zapewniają więc dobrą zabawę i występy artystyczne.

W Edmonton, tę piękną staropolską tradycję już od wielu lat pieczołowicie pielęgnuje Polsko-Kanadyjskie Towarzystwo Historyczne.

Dozynki tradycyjnie rozpoczął korowód dożynkowy skadajacy się z przedstawicieli organizacji polonijnych, młodzieży i zaproszonych gosci na czele ze żniwiarzami.

Kolorowy korowód z wieńcami dożynkowymi i zebranymi plonami, wśród których dominowały owoce, wiązanki zbóż, kwiaty i inne dary złożono na stołach wokół pięknie udekorowanego ołtarza.

Najważniejszym punktem uroczystości dożynkowych była Msza święta polowa odprawiona przez księdza Wladyslawa karciarza, któryw kazaniu dożynkowym podkreslil, że chleb jest darem Boga i owocem ciężkiej pracy rolnika.

Uroczystości dożynkowe przyozdabiały okazałe wieńce dożynkowe w różnych kształtach i rozmiarach, które zaskakiwały wyglądem i pomysłowością z ciekawymi ozdobami. Niejednokrotnie wygląd wieńca mógł symbolizować ważne wydarzenie lub wyrażać uczucie. Widoczny był wysiłek i trud tworzenia wieńca.

W trakcie części oficjalnej Starościna i Starosta dożynek, którymi byli państwo Aniela i Jan Kucy przekazali chleb dożynkowy gospodarzom, aby dzielili go sprawiedliwie. Chleb dozynkowy już tradycyjnie od wielu lat jest wypiekany w polskiej piekarni „Baltyk” W tym roku zostal wypieczony na prosbę Towarzystwa Kultury Polskiej.

W części artystycznej dożynek wystąpiły polonijne zespoły taneczne oraz Chor Kwiaty Polskie.

Nad prawidłowym przebiegiem dozynkowej uroczystości profesjonalnie czuwała konferansjerka Greta Derus.

Na zakończenie należy się duze podziękowanie organizatorom Dożynek 2019 Polsko-Kanadyjskiemu Towarzystwu Historycznemu i wszystkim osobom, które poświeciły swój czas na przygotowanie tak wspanialej uroczystości i jej niezwykłą atmosferę.

Jubileuszowe Dożynki w swej bogatej oprawie folklorystycznej i kolorystyce jeszcze raz ukazały piękno Polskiej Tradycji. Jesteśmy dumni, że możemy podtrzymywać te piękne polskie tradycje po za granicami kraju i zachęcać młodych Kanadyjczyków polskiego pochodzenia do ich kontynuacji. Dożynki nie byłby sukcesem, gdyby nie zaangażowanie i poparcie organizacji polonijnych i polonijnych biznesów. Wpisujemy się w polonijną mapę Ameryki Północnej, jako środowisko prężne i dynamiczne, gdzie każdy sukces wypracowany jest wspólnym wysiłkiem, a nie podziałem na „starą” i „nową” Polonie.

Dożynki zakończyła zabawa taneczna trwająca do późnych godzin wieczornych przy dźwiękach serwowanych przez DJa Grega Ostapowicza.

Bogdan Koral Konikowski

fotorelacja: Stan Marczewski

fotorelacja: Bogdan Koral Konikowski