Strona główna Wydarzenia / Events Wybory do Europarlamentu 2019

Wybory do Europarlamentu 2019

236

Rozpoczynają się wybory do Parlamentu Europejskiego; potrwają do niedzieli. Jako pierwsi do urn pójdą mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Holandii, by wybrać swoich europosłów na pięcioletnią kadencję. Wybory w większości krajów, w tym w Polsce, zostaną przeprowadzone w niedzielę. Parlament Europejski od prawie miesiąca prowadzi intensywną kampanię i zachęca do udziału w głosowaniu. Czwartek 23 maja był ostatnim dniem na dopisanie się do spisu wyborców za granicą.

Frekwencja w wyborach do Europarlamentu spadała z każdą kadencją od 1979 r., czyli od czasu pierwszych bezpośrednich wyborów. Pięć lat temu do urn poszło 43 proc. obywateli Unii. 

Tegoroczny spot apeluj
ący o udział w głosowaniu bije rekordy popularności. Obejrzało go już ponad 130 mln osób. Dziś przychodzę na świat. Wybierz Europę, w której będę dorasta
mówi nienarodzone dziecko, które jest narratorem filmu przedstawiającego kilkanaście kobiet przygotowujących się do porodu. 

Rzecznik Parlamentu Europejskiego Jaume Duch powiedział,
że tym razem zdecydowano, by zachęca do głosowania w sposób emocjonalny, a nie racjonalny. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego potrwają cztery dni. Wyniki z państw, które jako pierwsze zorganizowały głosowanie, nie będą mogły by publikowane. Zostaną ogłoszone dopiero w niedzielę po godz. 23, czyli po zakończeniu wyborów we wszystkich unijnych krajach.

Najpóźniej lokale wyborcze zostaną zamknięte we Włoszech. Parlament Europejski będzie natomiast otrzymywał dane sondażowe, zebrane w dniu wyborów i pierwsze informacje na ten temat przekaże po godz. 18 w niedzielę. Kilka godzin później zostanie podany pierwszy prognozowany skład nowego europarlamentu. europarlamentu. W Edmonton wybory odbyły się wczoraj, w sobotę w Domu Polskim w godz. 7:00 do 21:00. Udział w głosowaniu wzięło udział 259 osób z czego głosowało 228. Bardzo dobry wynik co stanowi 88 % uprawnionych do głosowania a wyniki wyborow już dzisiaj w nocy.

Bogdan Koral Konikowski