Strona główna Wydarzenia / Events Wizyta św. Mikołaja w Domu Polskim w Edmonton

Wizyta św. Mikołaja w Domu Polskim w Edmonton

303

W Polskiej tradycji nie sposób wyobrazić sobie świąt Bożego Narodzenia bez obecności św. Mikołaja, postaci najbardziej kochanej przez dzieci. W staropolskiej tradycji św. Mikołaj jest znany jako postać dobrodusznego biskupa, który odwiedza dzieci i nagradza ich prezentami za dobre zachowanie. W wielu regionach Polski nadal utrzymuje się tradycję podkładania dzieciom prezentów po poduszkę w nocy, jako nawiązywanie do tradycji legendarnego Mikołaja, który dyskretnie podrzucał podarunki biednym. W czasie święta Bożego Narodzenia dzieci dowiadują się, że Boże Dziecię również otrzymuje dary od Trzech Króli.

6 grudnia 2016 r. sala bankietowa Domu Polskiego była wypełnioną po brzegi. Na tym szczególnym i niecodziennym wydarzeniu obecni byli: rodzice, dziadkowie i może pradziadkowie. Wszystkim dzieciom towarzyszyły emocje związane z zapowiedzią wizyty w tym dniu św. Mikołaja, a kiedy wszedł na salę został głośno i entuzjastycznie powitany piosenką „Witamy cię św. Mikołaju”.

Osobiste spotkanie ze św. Mikołajem było dla każdego dziecka dużym przeżyciem. Przed wręczeniem podarunku św. Mikołaj nie wahał się zapytać: czy dzieci robią dobre uczynki, są grzeczne, dobrze się uczą.

W Edmonton, tradycyjne spotkania ze Świętym Mikołajem odbywają się dzięki inicjatywie organizacji polonijnych. W tym roku spotkanie ze św. Mikołajem zostało zorganizowanie z inicjatywy zarządu Domu Polskiego, w którego skład wchodzą przedstawiciele trzech organizacji, współwłaścicieli Domu Polskiego: Towarzystwa Polsko-Kanadyjskiego, Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie Koło Nr 6 w Edmonton i Towarzystwa Polskich Weteranów. W roli św. Mikołaja wystąpił p. Antoni Dembowski.

Nad programem spotkania czuwała p. Lila Futerska, mistrzyni ceremonii w asyście woluntariuszy.

Podziękowanie za przygotowanie tej imprezy należy skierować do wyżej wymienionych organizacji, jak również do wielu woluntariuszy z innych organizacji polonijnych, którzy poświecili swój czas na przygotowanie tej bardzo udanej imprezy, i która wielu dzieciom pozostanie na długo w pamięci.

 Zdjecia i tekst: Z. Cynar – Polonia Edmonton News

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.