Strona główna Wydarzenia / Events Wizyta Polskich Oficerów w Edmonton

Wizyta Polskich Oficerów w Edmonton

771

Witamy w Edmonton Oficerów Wojska Polskiego z 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie. Ppłk. Renard Skrzypczak, kpt. Robert Szombierski i starszy chorąży sztabowy Marcin Trelka przyjechali do Edmonton na zaproszenie Dowódcy Garnizonu Edmonton w ramach polsko-kanadyjskiej współpracy wojskowej w NATO.

Dostojni goście zaszczycili swoją obecnością weteranów II wojny światowej i wszystkich obecnych na tygodniowym spotkaniu w Klubie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie Kolo Nr 6 w Edmonton. W miłej atmosferze spotkania żołnierze wymieniali uściski dłoni, obdarowywali się wzajemnie upominkami i przeprowadzili ciekawe dyskusje. Por. Władysław Szwender wręczył oficerom napisaną przez siebie książkę pt. „No Way Back”, książka zawiera jego życiowe wspomnienia o rosyjskiej inwazji na Polskę, brutalnych deportacjach Polaków na Sybir, bohaterstwie polskich żołnierzy w bitwie pod Monte Cassino i o niemożliwości powrotu do kraju po zakończeniu wojny. Na spotkaniu obecni byli również: John Szumlas – Konsul Honorowy RP w Edmonton i Janusz Tomczak – prezez Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Albercie.

W szkole św. Bazylego, gdzie mieści się Angielsko-Polski Program Szkolny im. Św. Jana Pawła II zostali serdecznie powitani przez dyrekcję, grono pedagogiczne i uczniów. Odpowiadali na pytania uczniów w języku polskim i angielskim. Przekazali uczniom życzenia i pozdrowienia od wszystkich przedszkolaków z Gminnego Przedszkola w Osiecznicy koło Bolesławca. Oficerom towarzyszyli: John Szumlas, Konsul Honorowy RP w Edmonton i żołnierze Garnizonu Edmonton.

Dziękujemy oficerom Wojska Polskiego za zaszczycenie swoją obecnością reprezentantów młodej i starszej generacji edmontońskiej Polonii w mundurach, które są symbolem i dumą narodu polskiego z żołnierskiego poświęcenia w walce o wolność i niepodległość.

Zdjecia i tekst: Z. Cynar – Polonia Edmonton News

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.