Strona główna Wydarzenia / Events Witaj Maj!!!

Witaj Maj!!!

201

Dzisiaj z radością witamy miesiąc Maj. Miesiąc odnowy życia w słońcu i zieleni. Maj jest uznawany przez wielu ludzi za najpiękniejszy miesiąc w roku. Chociaż według ludowej tradycji, środek miesiąca maja (od 12 do 15 maja) powinien być zimny, deszczowy a nawet mroźny, a winni temu są trzej ogrodnicy: Pankracy, Serwacy i Bonifacy oraz zimna Zośka. Zapewne każdy przyzna, że Maj rozkwita nie tylko wiosennymi, kolorowymi kwiatami i ich zapachem, ale także jest bogaty w wielkie wydarzenia historyczne.
1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy (chociaż już nie tak ważne to jednak dla wielu z nas jest symbolem i niejako wspomnieniem wcześniejszego ustroju) – Na dzień 1 maja jako święta ludzi pracy z całego świata, nie powinniśmy jednak patrzeć z pozycji propagandowego działania ówczesnego systemu. Praca ludzka ma, bowiem wymiar powszechny i humanitarny. Paca jest, bowiem naszym prawem i obowiązkiem. Dzięki pracy człowiek może się samo realizować i być szczęśliwym. Prawdę tę potwierdzić mogą ci, którzy chcą pracować, ale pracy dla nich nie ma.

2 maja – Święto Flagi – obchodzone jest w Polsce dopiero od niedawna, czyli od 2004 r. Właśnie w tym dniu, w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta. Należy dodać, że jednocześnie w tym samym czasie jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Senat dalej, jako opiekun Polonii i Polaków za granicą będzie się o nas troszczył.
Edmonton i Calgary, jako chyba jedyne skupiska polonijne w Kanadzie, celebrują ten dzień wyjątkowo od kilku lat. Proklamowanie tego dnia przez miasto Edmonton i Calgary, jako Dnia Polskiego Emigranta w naszych miastach, jest w dowód uznania za wybitne zasługi społeczności polonijnej w Calgary i Edmonton, wniesione w bogaty rozwój Alberty. 2-go maja biało-czerwona flaga będzie powiewała na maszcie naszych miast.

3 Maja Naród Polski obchodzi pamiątkę wydarzenia o dużym znaczeniu. W roku 1791 w Polsce uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Wielki, który został zwołany w październiku 1788 r. Faktem tym zadokumentowali nasi przodkowie wielką dojrzałość polityczną i społeczną. Za ojca konstytucji uważa się Księdza Hugo Kołłątaja. On jest głównym jej twórcą, on stanowi zasadniczą oś, około której obraca się cala owa patriotyczna robota trzech ostatnich dziesięcioleci XVII wieku, mająca na celu uratowania niepodległości państwa i wolności narodu. W Konstytucji 3 maja czytamy, że Naród Polski “nabył prawa do najlepszych nadziei i najrozsądniejsze przedsięwziął środki do zbliżenia szczęścia powszechnego” A zasadniczym postulatem tego szczęścia powszechnego będzie : “ze religia katolicka jest, była i będzie religia panującą w Polsce” Nie uratowała Konstytucja wprawdzie niepodległości Polski, gdyż na ratunek było za późno. Gdy w innych krajach konstytucje demokratyczne zapoczątkowały okres ich dynamicznego rozwoju i rozkwitu, konstytucja polska z powodu zdrady, przekupstwa i warcholstwa szlachty polskiej nigdy w życie nie weszła, a skończyło się to rozbiorami i 123 letnią niewolą. Ale pomimo to ogłoszenie jej uważamy za najwspanialszy czyn narodowo religijny, a każdą rocznicę jej proklamowania obchodzimy po dziś dzień, jako piękne i wzniosłe Święto Narodowe połączone ze świętem Matki Bożej Królowej Polski.

13 maja w Kanadzie a 26 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Matki. W tym najpiękniejszym majowym dniu w roku każde dziecko w sposób wyjątkowy, uroczysty i wzruszający pragnie poprzez wierszyk i piosenkę powiedzieć swojej Mamie jak bardzo ją kocha. A każda Mama z łezką w oku, uśmiechem i radością przekazuje swojemu dziecku to samo.
I na koniec nie sposób pominąć, że maj jest miesiącem ważnych dla nas osobistych wydarzeń, szczególnie kto ma dzieci zapewne wie, że właśnie za kilkanaście dni ich pociechy przyjmą pierwszą komunię świętą. I to będzie właśnie ten okres, czas żmudnych starań i niejednokrotnie dużych wyrzeczeń finansowych na kosztowne prezenty. Przyjadą goście, chrzestni, wujkowie, kuzyni i wraz z rodzicami, będą mieli udział w wielkim, najpiękniejszym i jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym swojego dziecka.

Dla wielu z nas maj jest miesiącem miłości, specjalnym magicznym czasem dla zakochanych. Młodzi w gruncie rzeczy szukają zawsze piękna i szczęścia w miłości. Bo miłość jest piękna. Miłość, daje ludziom wszystko to, co najlepsze i jest najlepszą drogą, jaką człowiek może wybrać w swoim życiu. Czego wszystkim życzę wraz z majowymi pozdrowieniami.

Zygmunt Cynar – Polonia Edmnton News

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.