Strona główna Wydarzenia / Events Uznanie dla Chóru „Polonia” od Polish Singers Alliance of America

Uznanie dla Chóru „Polonia” od Polish Singers Alliance of America

232

4 kwietnia br. w Domu Polskim w Edmonton odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla Chóru „Polonia” z Edmonton, który pod dyrekcją Oksany Ostashevskiej zdobył I miejsce w kategorii chórów mieszanych i przechodni Puchar im. kard. Augusta Hlonda w konkursie podczas Międzynarodowej Konwencji Polish Singers Alliance of America (Związek Śpiewaków Polskich w Ameryce) w Filadelfii, Pensylwania 28 maja 2017 r. Chór Polonia okazał się najlepszy również w ogólnej punktacji festiwalowej zdobywając I miejsce i Puchar. Nagrodę indywidualną w postaci stypendium otrzymał Krystian Sękowski.
Nagrody przyznane przez „The Polish Singers Alliance of America „ wręczyła Pani Mary Lou Wyrobek, Prezydent PSAA, która specjalnie na tę okazję przyjechała do Edmonton z Buffalo, NY.
Imprezę uświetnili swoją obecnością przedstawiciele organizacji polonijnych.
Prezes chóru pani Ela Ostapowicz serdecznie powitała wszystkich obecnych na uroczystości. Dopełnieniem życzeń dla chóru i gratulacji był bukiet kwiatów na ręce p. Okasany Ostashevskiej i gromkie „100 lat” odśpiewane przez uczestników uroczystości.
Polish Singers Alliance of America (PSAA) to najstarsza polsko-amerykańska organizacja kulturalna w Stanach Zjednoczonych. The PSAA, została założona w Chicago w 1889 roku. Jest organizacją amatorskich zespołów chóralnych zainteresowanych przede wszystkim zachowaniem i promocją muzyki chóralnej w Ameryce Polnocnej.
Związek zrzesza ok. 300 chórów w USA i Kanadzie, promując i zachowując polską kulturę wśród Polonii. Od Atlantyku po Pacyfik, pokolenia urodzonych w Polsce lub Ameryce Północnej szczycą się dziedzictwem ojczystego kraju, promują i zachowują polską kulturę poprzez śpiew.
Dla wielu jest to możliwość nauczyć się piękna polskiej pieśni i mieć wiele powodów do dumy z historii narodu polskiego.
Zdobycie Pucharu im. kard. A. Hlonda w tak renomowanym Konkursie Chórów jest największym sukcesem Chóru Polonia założonego 19 lat temu. Puchar ten został ufundowany w 1934 r. przez kardynała Augusta Hlonda w Polsce dla polonijnych chórów na emigracji. Chór „Polonia” powstał w 1999 roku w trakcie przygotowań Edmontońskiej Orkiestry Symfonicznej do wystawienia „Harnasi” Karola Szymanowskiego. Od tego czasu chór działa pod dyrekcją artystyczną pani Oksany Ostashevskiej, absolwentki Akademii Muzycznej im. Łysenki we Lwowie. Oksana Ostashevska i Andrzej Łabędź przyczynili się do powstania Chóru Polonia i od początku istnienia zespołu z pasją i oddaniem dbają o repertuar, jego różnorodność oraz wartości artystyczne.
W ciągu 19 lat istnienia Chór wielokrotnie występował przed publicznością polonijną w Kanadzie i USA jak np. festiwal „Le Mondial Choral Lot” w Laval, Quebec; festiwal „Taste of Polonia” w Chicago, Illinois; festiwal Dziedzictwa Narodowego w Holmdel, New Jersey; festiwal „Serenady” w Washington, D.C.; w Vancouver i ostatnio w Filadelfii, wszędzie entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność.
Historia Chóru Polonia to historia sukcesu na polu kulturowym i charytatywnym.
Członkowie chóru są amatorami, uwielbiającymi śpiew i polską kulturę, którzy sumiennie i rzetelnie wypełniają swoje zobowiązania poprzez regularne uczęszczanie na próby i osobiste zaangażowanie.
19 lat temu połączyła ich pasja i zamiłowanie do wspólnego śpiewu.
Na sukcesy chóru złożyła się sumienna postawa chórzystów oraz wieloletnia praca dyrygentki p. Oksany Ostashevskiej — wszyscy zasługują na uznanie i szacunek.
Droga do sukcesu nie jest łatwa. Chór sumiennie przygotowywał się do konkursu w Filadelfii prawie przez pół roku poprzez intensywne próby, co najmniej dwa razy w tygodniu.

Chór Polonia stał się jednym z ambasadorów edmontońskiej Polonii, starając się przybliżać również kanadyjskiej publiczności, wszystko, co najpiękniejsze w polskiej kulturze. Sukcesy naszych reprezentantów budzą zainteresowanie naszych rodaków w innych częściach świata i lokalizują nas na mapie Ameryki Polnocnej. Sukces Choru Polonia to dla nas kolejna okazja być dumnym z tego, że jesteśmy Polakami, którzy w tym kraju wzbogacają kulturę Polski i Kanady.
O Chórze Polonia usłyszymy jeszcze wiele. Tymczasem, gratulujemy wszystkim członkom chóru i życzymy kolejnych pięknych sukcesów.

Z. Cynar – Polonia Edmonton News

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.