Strona główna Wydarzenia / Events Uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dnia Polskiego Emigranta w...

Uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dnia Polskiego Emigranta w Edmonton

192

W 2005 r. Burmistrz miasta Edmonton Stephan Mandel uroczyście proklamował dzień 2 maja Dniem Polskiego Emigranta. W tym roku Kongres Polonii Kanadyjskiej w Albercie już po raz dwunasty zorganizował uroczystość podniesienia flagi państwowej na maszt w centrum Edmonton. Porucznik rezerwy Władysław Szwender w imieniu weteranów walk o Monte Cassino dokonał w dniu 2-go maja wyniesienia na maszt Polskiej Flagi Państwowej przed Ratuszem miejskim, która powiewa tam przez 2 dni.

Uroczystość zgromadziła przedstawicieli organizacji polonijnych i osoby prywatne. Wśród dostojnych gości uroczystości byli: Władysław Szwender, porucznik rezerwy, uczestnik bitwy o Monte Cassino, John Szumlas, konsul honorowy RP w Edmonton, Janusz Tomczak, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Albercie i Tomasz Łukaszuk były wicepremier w rządzie Alberty. Okolicznościowe przemówienie o historii i znaczeniu polskiej flagi wygłosił Janusz Tomczak. W momencie wynoszenia flagi na maszt odśpiewano Polski hymn narodowy – “Jeszcze Polska nie zginęła”.

Po wyniesieniu flagi na maszt wszyscy udali się do ratusza na otwarcie wystawy pt. „Za Naszą i Waszą Wolność” Wystawa dzięki staraniom Kongresu Polonii Kanadyjskiej jest głownie o Monte Cassino, składa się z wielu plansz z fotografiami i opisami w języku polskim, włoskim i angielskim. Wystawę można zobaczyć od 2 – 7 maja br.

Otwarcie wystawy poprzedziła prezentacja filmu o walkach pod Monte Cassino, odśpiewano hymny narodowe Kanady i Polski, minutą ciszy uczczono pamięć poległych żołnierzy w walce o wolność i niepodległość.

Uroczystość uświetnił koncert młodego, utalentowanego, polonijnego pianisty Krystiana Sękowskiego. W swoim występie miedzy innymi zagrał melodię z popularnej pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”

John Szumlas w swoim wystąpieniu podkreślił duże znaczenie Dnia Polskiego Emigranta w Edmonton i wyraził uznanie Kanadzie za przyjęcie polskich żolnierzy, którzy po wojnie szukali swojego miejsca, nie mogąc wrócić do Polski w obawie przed prześladowaniem przez komunistyczne służby.

Porucznik Władysław Szwender podziękował za kultywowanie pamięci o jego poległych kolegach-towarzyszach broni.

Janusz Tomczak w imieniu organizatora uroczystości serdecznie podziękował wszystkim za tak liczny udział w tych uroczystościach.

2 maja pozostanie w naszej pamięci, jako dzień, który łączy nas Polaków w kraju i za granicą

Zdjecia i tekst: Z. Cynar – Polonia Edmonton News

Wideo: Bogdan Konikowski – Polskie Radio Edmonton, dziekujemy

https://youtu.be/wkSJ5cDQKAA

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.