Strona główna Wydarzenia / Events Uroczyste Obchody Święta Wojska Polskiego w Edmonton

Uroczyste Obchody Święta Wojska Polskiego w Edmonton

179

W niedzielę 20-go sierpnia 2017 r. w kościele Różańca Świętego odprawiono Mszę świętą w intencji żołnierzy poległych za Ojczyznę. W czasie Mszy Henry Lang, prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, Koło Nr 6 w Edmonton zaprosił wszystkich na uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika pamięci polskich kombatantów w Edmonton, które odbędzie się 17 września 2017 r. na cmentarzu „Holy Cross”

Na zakończenie Mszy odśpiewano pieśń „ Boże coś Polskę”.

Tradycyjnie z tej okazji w Domu Polskim Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kanadzie Koło Nr. 6 w Edmonton zorganizowało uroczysty obiad żołnierski, który zgromadził byłych żołnierzy i ich rodziny.

Głównym punktem tej uroczystości było wręczenia odznaczeń i dyplomów. Władysław Szwender i Stanisław Żołędziowski otrzymali Dyplom Uznania od Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie za wybitne czyny wojenne i zasługi położone w walce o niepodległość Ojczyzny oraz pracę na rzecz Kanady, Polski i Polonii.

John Szumlas Konsul Honorowy RP w Edmonton został odznaczony Złotym Krzyżem Kombatanckim SPK za pracę i zasługi położone dla realizacji celów Stowarzyszenia.

Wielu członków Stowarzyszenia otrzymało odznaczenia za zasługi i długoletnią przynależności do Koła..

Na część artystyczną spotkania Władysław Szwender przygotował refleksyjny program literacko – poetycki poświęcony bohaterstwu i patriotyzmowi żołnierza polskiego.

W czasie spotkania odczytano też list Andrzeja Ruty, prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, w którym powiedział miedzy innymi:

„Wierzcie mi, że jestem sercem z Wami. Święto Wojska Polskiego jest dniem, w którym szczególnie czcimy pamięć naszych Koleżanek i Kolegów, weteranów wojen o niepodległość naszej polskiej Ojczyzny, zarówno tych żyjących, jak i tych, którzy już odeszli na wieczną wartę. Musimy pamiętać, że jest naszym niezbywalnym obowiązkiem czcić pamięć tych, którzy nie zawahali się stanąć do walki na wezwanie Ojczyzny. Zachowanie pamięci o Nich i przekazanie jej następnym pokoleniom jest jednym z fundamentalnych obowiązków naszej organizacji, Stowarzyszenia Polskich Kombatantów. Święto Wojska Polskiego jest dla weteranów, dla nas, ich potomków i dla całej Polonii niezwykle ważne, uczy patriotyzmu i pokazuje przyszłym pokoleniom, że nie zapominamy o naszych bohaterach. Dlatego w dniu Święta Wojska Polskiego pamiętamy o naszych weteranach, Koleżankach Kolegach Koła nr 6, i dziękujemy im za naszą wolność. Składając hołd tym, którzy już odeszli na, wieczną wart, musimy pamiętać o naszych żołnierzach, którzy stoją na straży niepodległości naszej Ojczyzny. To dla Nich wszystkich ustanowiono to święto, aby oddać im hołd”

Na zakończenie uroczystości zaśpiewano tradycyjne ,,100 lat“ i złożono najlepsze życzenia z okazji urodzin p. Kuczkowskiej i p. Kadeli.

W dniu Żołnierskiego Święta w Edmonton oddaliśmy hołd żołnierzom polskim, którzy oddali swe życie w walce o wolność narodu.

Z. Cynar – Polonia Edmonton News

 

 

 

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.