Strona główna Wydarzenia / Events Uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości i Dnia Pamięci w szkole St....

Uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości i Dnia Pamięci w szkole St. Basil

381

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Edmonton zakończono w szkole St. Basil gdzie mieści się Angielsko-Polski Program Szkolny im. Św. Jana Pawła II. W dniu 18 listopada ponad 300 uczniów i personel szkoły zebrało się, aby celebrować Święto Niepodległości i Dzień Pamięci z udziałem polskich i kanadyjskich kombatantów. Na początku uroczystości młodzież powitała kombatantów wchodzących na salę w uroczystym pochodzie z flagami państwowymi Polski i Kanady.  Pani Greta Derus powitała wszystkich przybyłych, ale szczególnie ciepłe słowa skierowała do kombatantów. Odśpiewano hymny narodowe Polski i Kanady. Następnie na trąbce  grany był signał wojskowy “Ostatni posterunek“. Przed składaniem wieców przy grobie nieznanego żołnierza minutą ciszy uczczono pamięć poległych żołnierzy w walce o wolność i niepodległość. Podczas akademii zaprezentowano wiersze i piosenki wojskowe. Młodzież gimnazjalna zadedykowała byłym żołnierzom patriotyczną piosenkę „My Pierwsza Brygada “a jedna z uczennic wykonała na skrzypcach „ Hymn Sybiraków” Przed zakończeniem uroczystości dzieci obdarowały kombatantów kwiatami.

Obchody Święta Niepodległości połączone z obchodami kanadyjskiego Dnia Pamięci to ważne wydarzenie w tej szkole. Uczniowie mają świadomość, że 11 listopada to niezwykle ważna data w historii kraju ich rodziców czy dziadków – Polski. Uroczyste świętowanie tego dnia jest ważnym elementem wychowania obywatelskiego i patriotycznego, jak rowniez kształtowania tożsamości młodego Polaka mieszkającego poza granicami kraju. Obecnosc na uroczystości Kombatantow i Sybirakow kultywuje pamięć o ich bohaterskich czynach.

Akademia była znakomitą lekcją patriotyzmu, w języku polskim i angielskim, która obywa się w szkole każdego roku dzięki wspólnemu wysiłkowi całego Grona Pedagogicznego i Dyrekcji Szkoły.

Z. Cynar – Polonia Edmonton News

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.