Strona główna Wydarzenia / Events Uczniowie szkoły z Edmonton zdobywają nagrody w Polsce!

Uczniowie szkoły z Edmonton zdobywają nagrody w Polsce!

230

Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, którzy biorą udział w różnych konkursach organizowanych przez szkołę lub organizacje polonijne w Edmonton. 

Jeszcze bardziej cieszymy się, gdy są to konkursy organizowane na skalę Kanady przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, Fundację im. Władysława Reymonta czy Konsulaty Rzeczypospolitej Polskiej z Toronto i Montrealu. Ale sukcesy naszych uczniów biorących udział w prestiżowych konkursach organizowanych przez polskie placówki oświatowe dla wszystkich Polaków na świecie dodają nam skrzydeł w tej mozolnej pracy “obyś cudze dzieci uczył” języka polskiego na obczyźnie. Nasza przygoda z Konkursem “Być Polakiem” rozpoczęła się w 2016 roku kiedy malutka Madeleine Harbinson została wyróżniona w kategorii rysunku w najmłodszej grupie wiekowej. 

Następnie Natalia Mahinay została laureatką w konkursie literackim w swojej grupie wiekowej w 2018 roku.  Nagrodą był ufundowany bilet przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na przelot do Polski z udziałem w Gali Konkursu i udział w tzw. wycieczce życia. Natalia wygrała konkurs również w ubiegłym roku lecz niestety przez pandemię Covid-19 nie poleciała do Polski.

A tegoroczny konkurs? Dwie uczennice klasy ósmej, które między innymi wzięły udział w XIII edycji konkursu “Być Polakiem” –  Natalia Mahinay została laureatką a Sarah Naletilich została wyróżniona. Ale sukces!!!

Gratuluję z całego serca!. Cieszę się, że Sarah była w Polsce i uczestniczyła w ceremonii rozdawania nagród, dyplomów i tzw. wycieczce życia. Natalia niestety nie mogła w tym roku pojechać do Polski.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku więcej uczniów z naszej szkoły pójdzie śladami wspaniałych dziewczyn obecnej klasy dziewiątej”.

Krystyna Dembowska, 
Dyrektor Szkoły im. Henryka Sienkiewicza w Edmonton


“Kiedy pytasz mnie co znaczy być Polakiem.
Ja po polsku śmieję się, po polsku płaczę.
Ja po polsku tak jak Ty mam o Polsce piękne sny. Mama, tata, babcia, dziadek. Kwitnie maj.
Czy widziałeś gdzieś na świecie taki kraj?”

2 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala na której nagrodzono laureatów i wyróżnionych w XIII edycji konkursu „Być Polakiem”. W uroczystościach udział wzięli bardzo ważni goście z Polski i zagranicy jak i również rodzice i rodziny laureatów i wyróżnionych. Podczas Gali wszyscy mogli podziwiać występy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Uczestnicy konkursu również przygotowali bardzo ciekawy i wzruszajacy program artystyczny dla wszyskich gości. Wszyscy nagrodzeni dostali dyplomy, polskie flagi i ciekawe upominki. Gala poprzedzona była pełną w przeżycia tygodniową wycieczką po Polsce. Dzieci zwiedziły Częstochowę, Zakopane, Podhale, Kraków, Wieliczkę, Wadowice, Pułtusk a w Warszawie złożyły kwiaty pod Pomnikiem Małego Powstańca i zwiedziły Sejm. Uczestnicy konkursu podczas wycieczki zgłębili swoją znajomość o polskiej historii, geografii, kulturze i języku oraz poznali ciekawych ludzi. Dzieci nawiązały mnóstwo znajomości i pięknych przyjaźni. Wszyscy jednocześnie uznali, że to była ich wycieczka życia, która dała im niezapomniane przeżycia. Jako mama i nauczycielka cieszę się, że Sarah miała zaszczyt i okazję uczestniczyć w Gali i wycieczce życia.”

Barbara Naletilich,
Nauczycielka Szkoły im. Henryka Sienkiewicza w Edmonton