Strona główna Wydarzenia / Events Uczcili pamięć ofiar sowieckiej agresji na Polskę

Uczcili pamięć ofiar sowieckiej agresji na Polskę

72

16 września edmontońscy Sybiracy zebrali się w Klubie SPK, aby uczcić pamięć o tragicznych wydarzeniach inwazji i okupacji sowieckiej na Kresach Wschodnich, które miały miejsce 76 lat temu. Przekazali tragiczną przeszłość swoich rodzin i Polski. Przekazali pamięć o Zesłańcach Sybiru i martyrologii Polaków pod okupacja sowiecką. Przemówienie okolicznościowe wygłosiła pani Janina Muszyńska. Pan Władysław Szwender odczytał wiersz poświęcony Matkom Sybiraczkom. W ciszy i skupieniu wysłuchano hymnu Sybiraków.

Pani Czesława Kadela, zarazem sybiraczka, obchodziła w tym dniu swoje 76 urodziny. Urodziła się dokładnie w przeddzień sowieckiej inwazji na Polskę a następnie 10 lutego 1940 roku wraz z rodzicami deportowana do Kazachstanu.

Dnia 17 września 1939 r., gdy ponad dwadzieścia polskich dywizji było ciągle zaangażowanych w walce z hitlerowskim najeźdźcą, kiedy ciągle broniła się Warszawa, wczesnym rankiem oddziały Armii Czerwonej zorganizowane w dwa fronty – Białoruski i Ukraiński w sile miliona żołnierzy przekroczyły wschodnią granicę Polski i zajęły wschodnie terytorium państwa polskiego.

Tysiące rodzin zostało wywiezionych na Sybir i do Kazachstanu, tysiące rodzin umieszczono w więzieniach i tysiące zostało rozstrzelanych. W latach powojennych komuniści nadal wywozili Polaków na Syberię.

O ile jednak 1 września 1939 r. jako dzień agresji niemieckiej na Polskę jest w Polsce powszechnie znany, to 17 września przez całą epokę PRL-u przedstawiany był w propagandzie komunistycznej jako dzień wyzwolenia Kresów Wschodnich przez rzekomo bratni „Związek Radziecki”.

Dzień, w którym Armia Czerwona wkroczyła w 1939 r., na Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej obchodzony jest również jako Światowy Dzień Sybiraka, wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939-1956 na Syberię. Naród Polski na Wschodnich Kresach poniósł straszliwe ofiary.

Generał Anders szukając polskich oficerów mówił słowami Adama Mickiewicza:, „Jeśli my zapomnimy o nich, to niech Bóg zapomni o nas

Nie można zapomnieć generała Władysława Andersa i jego żołnierzy. Nie można zapomnieć ofiar sowieckiej i hitlerowskiej okupacji.

Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – to słowa Józefa Piłsudskiego wielkiego polityka, wodza narodu polskiego.

 

 

 

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.