Strona główna Wydarzenia / Events U Progu Nowego Roku.

U Progu Nowego Roku.

177

Kolejny rok dobiegł do końca. Rok brzemienny w wiele wielkiej wagi wydarzeń w życiu narodów, jak również w naszym osobistym życiu. Jeden rok więcej, jeden rok jesteśmy starsi dla tej ziemi
Od dzisiejszego dnia na całym świecie, ludzie składają sobie wzajemnie życzenia zdrowia i szczęścia. Nigdy tak dużo nie mówi się o szczęściu, jak na początku każdego roku, szczególnie w dniu Nowego Roku. Człowiek zawsze pragnął szczęścia. To jest ogólne i największe pragnienie wszystkich ludzi, tak było, jest dzisiaj i tak pozostanie nadal, chociaż bardzo często ludzie nie są pewni, na czym prawdziwe szczęście polega i gdzie go należy szukać.
Bo i czego sobie ludzie najwięcej życzą? Jak najwięcej pieniędzy, pięknego domu, wszelkiej wygody w życiu, powodzenie w interesach, zdobycie kariery.
Według przeprowadzonych sondaży, to, co na zdrowy rozsadek powinno nas uszczęśliwiać, nie ma na nasze szczęście specjalnego wpływu. Osobiste osiągnięcia (bogactwo, wykształcenie, praca) na dłuższą metę mają zaledwie kilkuprocentowy udział w poziomie odczuwanego przez nas szczęścia.
O szczęściu dużo się mówi, dużo się pisze, wskazuje się do niego różne drogi. W dziejach ludzkości wielu filozofów próbowało pisania o prawdziwym szczęściu. Mimo tak ogromnej liczby prac w żadnej z nich nie udało się zamieścić uniwersalnego przepisu na szczęście, chociaż w aspekcie realnego szczęścia większość filozofów jest zgodna, a chodzi tu głównie o pozytywny stan ducha spowodowany przez sprzyjający dla człowieka bieg wydarzeń, który może być długotrwały lub krótkotrwały.
Trudno jest jednoznacznie zdefiniować szczęście, gdyż każdy człowiek ma nieco odmienny punkt widzenia na ten temat. Szczęście ma, bowiem wiele pięknych odmian, jeśli tylko jest wyrazem prawdziwej radości życia.
Ale, oto minął kolejny rok, a szczęście i tak nie przyszło, ominęło. Przebrzmiały życzenia, które tak obficie sypały się w dniu Nowego Roku, upłynęły dnie a człowiek znowu znajduje się w takim samym położeniu jak przedtem, z tymi samymi pragnieniami, i z tą samą gonitwą za szczęściem. Dlaczego? Po prostu dlatego, ze szczęście człowieka nie zależy od życzeń, ale od wyboru drogi do szczęścia, od tego, jaki program życia zastosuje w swej codziennej walce i błogosławieństwa Bożego.
Nowoczesny człowiek jest spragniony szczęścia, stworzył sobie wszystkie warunki, aby je sobie zapewnić, ale niestety zapomniał o tym, że oddalił od siebie Boga z wielu dziedzin codziennego życia i szuka tego szczęścia poza Bogiem. Toteż budowanie szczęścia ludzkiego z pominięciem Boga, usiłowanie rozstrzygnięcia dzisiejszych problemów nie uwzględniając Prawa Bożego, jest pracą daremną, bezskuteczną, gdyż osiągnięte rezultaty nie będą ani trwale, ani zadowalające.
Są prawdy, są wartości życiowe, takie jak: Bóg, Wiara, Miłość, Pokój, Wolność, Sprawiedliwość, które wielkimi literami są wypisanie w księdze historii ludzkości, które niczym nie mogą być zastąpione ani na nic wymienione. Są to filary, na których oparciu jedynie można budować szczęśliwą przyszłość ludzkości, i w tym jest również wielkie zadanie nowoczesnego człowieka i wszystkich ludzi dobrej woli.

Na zakończenie życzenia noworoczne znakomitego polskiego miłośnika ksiąg i rękopisów i pierwszego w Polsce zbieracza grafiki, opata Jana Ponętowskiego, który umierając w roku 1586 zapisał swe zbiory Bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie pobierał nauki. Na miedziorycie autor umieścił życzenia noworoczne wierszem w j. łacińskim, flamandzkim i francuskim. A to, jest już ponad 430 lat i ten wiersz jest ciągle aktualny.

 Z Nowym Rokiem

Cóż z Nowym Rokiem mam życzyć sobie? Czy, jak to zwykle dostatków i mienia?! Nie. My podajmy sobie ręce obie – bez nienawiści, bez obłudy cienia i rzeczmy wspólnie przed obliczem Chrystusa: – Panie nasz Jezu, Ty znasz serca nasze – napełń je wiarą.

Prawdo wiekuista, a Twoja miłość niech każde poddasze ogrzeje ciepłem – wlej balsam w te rany, które niezgoda powszczepiała w stany. Taką modlitwą zacznijmy Nowy Rok – a dobry Pan Bóg, znając nasze dzieje niewoli doda otuchy i ziści nadzieje – gdy skrzydłem modłów okryjemy głowy.

 Zygmunt Cynar – Polonia Edmonton News.

Z życzeniami dobrego zdrowia i Bożego Błogosławieństwa w Nowym Roku

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.