Strona główna Wydarzenia / Events Tradycyjne, Polonijne „Święcone”

Tradycyjne, Polonijne „Święcone”

136

Święcone mało kto pamięta, że według dawnej tradycji ze święconego wszystko należało spożyć, niczego nie wolno było zmarnować. Święci się dzisiaj w kościołach, ale dawniej księża czynili to często i w domach swych parafian. Do święconego wkładano zaś wszystko: od skromnego, chłopskiego jedzenia, po najwspanialsze wędliny, szynki, mięsiwa, wypieki, zwłaszcza sławne wielkanocne baby, a także wina i miody; nade wszystko zaś chrzan i pisanki, od dawna związane z polską tradycja, a zdobione to było figurynkami z ciasta, maślanymi barankami i innymi niezwykłościami. Święcone spożywano w czasie wielkanocnego śniadania, do którego zasiadała cała rodzina, wszystkie pokolenia. Układano je na stole przykrytym najpiękniejszym białym obrusem, udekorowanym baziami, rzeżuchą, bukszpanem, wiosennymi kwiatami i barankiem pośród zielonego owsa. Przystępowano do uroczystych życzeń, dzieląc się cząstkami święconego jajka.

Wielkanoc to największe święto chrześcijańskie i zarazem wielka w Polsce kulinarna uroczystość roku. Czas, w którym nie tylko wspominamy, jak bywało dawniej, ale i powracamy do starych obrzędów. Niektóre spośród nich, tak bardzo dziś polskie, wywodzą się z innych stron świata. To Persowie już w starożytności obdarowywali się wiosną barwionymi na czerwony kolor jajkami; zwyczaj ten przejęli Grecy, potem Rzymianie, wreszcie ludy słowiańskie, a wśród nich i my. Ale w naszej pamięci Wielkanoc wiąże się przede wszystkim ze święconym jajkiem, symbolem życia, miłości i odrodzenia.

Tradycyjne Polonijne „Święcone” zorganizowane przez trzy największe i najstarsze organizacje polonijne w Edmonton; Towarzystwo-Polsko Kanadyjskie, Towarzystwo Polskich Weteranów i Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kanadzie, Koło Nr.6 w Edmonton odbyło się 2 kwietnia 2016 r. w Domu Polskim. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością prezesi organizacji polonijnych, księża z polskich parafii, siostry zakonne i przedstawiciele młodzieży. Wśród dostojnych gości obecni byli; John Szumlas konsul honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Edmonton i Janusz Tomczak, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Albercie. Mówcy na uroczystości podkreślali znaczenie Swiat Wielkanocnych w polskiej tradycji i składali zyczenia. Mistrzem ceremonii była Lila Futerska, pani prezes Towarzystwa Polsko-Kanadyjskiego, pelniąca również funkję przewodniczącej zarzadu Domu Polskiego.

Spotkanie zakończono wzajemnymi życzeniami i wspólną zabawą przy dźwiękach DJ`a Bogdana Konikowskiego

Z. Cynar – Polonia Edmonton News

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.