Strona główna Wydarzenia / Events Tradycyjne Polonijne „Święcone” w Domu Towarzystwa Polskich Weteranów

Tradycyjne Polonijne „Święcone” w Domu Towarzystwa Polskich Weteranów

136

Wielkanoc jest bardzo ważna w polskiej tradycji i świętujemy ją również poza granicami naszego kraju. Święcone mało kto pamięta, że według dawnej polskiej tradycji ze święconego wszystko należało spożyć, niczego nie wolno było zmarnować. Do święconego wkładano zaś wszystko: od skromnego chłopskiego jedzenia, po najwspanialsze wędliny, szynki, mięsiwa, wypieki, zwłaszcza sławne wielkanocne baby, a także wina i miody; nade wszystko zaś chrzan i pisanki, od dawna związane z polską tradycją a zdobione to było figurynkami z ciasta, maślanymi barankami i innymi niezwykłościami. Święcone spożywano w czasie wielkanocnego śniadania, do którego zasiadała cała rodzina, wszystkie pokolenia. Układano je na stole przykrytym najpiękniejszym białym obrusem, udekorowanym baziami, rzeżuchą, bukszpanem, wiosennymi kwiatami i barankiem pośród zielonego owsa. Przystępowano do uroczystych życzeń, dzieląc się cząstkami święconego jajka.
Wielkanoc to największe święto chrześcijańskie, w którym nie tylko wspominamy, jak bywało dawniej, ale i powracamy do starych obrzędów. Niektóre spośród nich, tak bardzo dziś polskie, wywodzą się z innych stron świata. Ale w naszej polskiej tradycji z Wielkanocą wiąże się przede wszystkim — święcone jajko. Symbol życia, miłości i odrodzenia.
W sobotę 7 kwietnia br. w Domu Towarzystwa Polskich Weteranów odbyło się tradycyjne „Święcone” z elementami tradycyjnej święconki.
Polonijne „Święcone” w Edmonton nieprzerwanie od wielu lat organizuje Towarzystwo Polskich Weteranów. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele organizacji polonijnych, ks. Mieczysław Burdzy OMI był z parafii Różańca Świętego i Siostry Służebniczki NMP, byli również goście z Polski.

Pan prezes Jan Kucy w imieniu zarządu TPW powitał wszystkich obecnych i życzył dobrej zabawy.
Spotkaniu w sali bankietowej towarzyszyła ciepła, niemal rodzinna atmosfera. Obecni na spotkaniu wyrażali uznanie za pielęgnowanie polskich tradycji i obyczajów, podkreślali znaczenie Świąt Wielkanocnych w polskiej tradycji. Na wielkanocnym stole nie mogło zabraknąć tradycyjnych potraw wielkanocnych, wśród których był biały barszcz z jajkiem przygotowany przez personel kuchni TPW.

Pod przewodnictwem Sióstr Służebniczek cała sala śpiewała „Wesoły nam dziś dzień nastał”
Spotkanie zakończyła zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin wieczornych.
Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Polskich Weteranów za wkład i zaangażowanie w przygotowanie spotkania, wspierającego integrację środowiska polonijnego w pielęgnowaniu polskiej tradycji i kultury.

Z. Cynar – Polonia Edmonton News

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.