Strona główna Wydarzenia / Events Tomasz Żagoń – Odkrywca zaginionego statku Ekspedycji Johna Franklina na spotkaniu w...

Tomasz Żagoń – Odkrywca zaginionego statku Ekspedycji Johna Franklina na spotkaniu w Edmonton

247

21 kwietnia 2016 r. na spotkaniu zorganizowanym przez Towarzystwo Kultury Polskiej w Edmonton Tomasz Żagoń dał prezentację na temat jego pracy, której efektem było znalezienie statku “Erebus” z ekspedycji admirała Johna Franklina, który prawie 170 lat temu zaginął na Oceanie Arktycznym. Statki Erebus i Terror dowodzone przez Johna Franklina na wyprawie w latach 1845-1847 miały doprowadzić do pokonania przejścia Północno-Zachodniego z Atlantyku na Pacyfik, przez wody kanadyjskiej Arktyki.

Kluczową rolę w rozwiązaniu tej tajemnicy odegrał Tomek Żagoń – nasz Rodak z Edmonton. W lutym 2008 roku Tomek przeszedł do ”Environment Canada” jako analityk lodu w „Canadian Ice Service (CIS)”, przez rok pracował w ministerialnym serwisie Służby Meteorologicznej Kanady. Obecnie pracuje w „Applied Science Section of CIS” w Ottawie.

Na spotkaniu w Edmonton, Tomek podzieli się szczegółowym i żmudnym przebiegiem kilkuletnich badań, które doprowadziły do zlokalizowania statku „Erebus”  Spotkanie było fascynujące pod każdym względem, nie tylko dla miłośników archeologii morskiej. Tomek odpowiedział na wiele pytań w trakcie prezentacji i po jej zakończeniu.

Ciekawostką jest to, że Tomek w latach swej młodości traktował archeologię morską jako swoją pasję, hobby.

Prezentacja była znakomitą okazją do bliższego poznania tajemnic tej wyprawy, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem, nie tylko badaczy. Na spotkaniu obecny był p. Tadeusz Żagoń, ojciec Tomka, który mieszka w Edmonton.

Na zakończenie obecni na spotkaniu nagrodzili Tomka oklaskami, a na podziękowanie bukiet kwiatów, który Kasia Konikowska wręczyła w imieniu Towarzystwa Kultury Polskiej.

Spotkanie prowadził w imieniu Zarządu TKP – Bogdan Koral Konikowski.

Zdjecia i tekst: Z. Cynar, Polonia Edmonton News

 

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.