Strona główna Wydarzenia / Events Święty Mikołaj był w Domu Polskim w Edmonton

Święty Mikołaj był w Domu Polskim w Edmonton

235

Święto Bożego Narodzenia jest uważane w roku kościelnym jako drugie (po świętach Wielkanocnych) najważniejsze święto religijne i definitywnie święto, które przyciąga wszystkie rodziny do wspólnego stołu wigilijnego w duchu miłości, przebaczenia i pojednania. To radosne święto rodzinne, poprzedza długi, czterotygodniowy Adwent.

W Polskiej tradycji nie sposób wyobrazić sobie Świąt Bożego Narodzenia bez obecności św. Mikołaja, postaci najbardziej kochanej przez dzieci. Zgodnie z danymi historycznymi, Mikołaj był biskupem Miry w Azji Mniejszej, gdzie umarł w 324 roku. Rodzice Mikołaja byli bardzo religijni i bogobojni. Mikołaj był człowiekiem wykształconym. Po śmierci rodziców postanowił wieść samotne życie bogatego człowieka, pełnego miłości i chęci niesienia pomocy biednym. Tam gdzie był głód i bieda w sposób tajemniczy podrzucał pieniądze lub żywność. Ludzie bardzo pragnęli poznać swego dobroczyńcę. Legenda głosi, ze Mikołaj – uciekając przed śledzącym go wdzięcznym tłumem – pogubił sandały, które ludzie odnaleźli a jego szewc je rozpoznał. Mikołaja jednak nie wykryto i w dalszym ciągu pomagał z ukrycia. Gdy za cesarza Konstantyna zaprzestano prześladowanie chrześcijan, ludność Miry zapragnęła wybrać własnego biskupa. Wierni modląc się o natchnienie w kościele, zobaczyli wchodzącego wędrowca, w którym rozpoznano Mikołaja. Lud uwierzył, ze go sam Duch św. zesłał na nowego pasterza.

W staropolskiej tradycji, św. Mikołaj jest znany jako postać dobrodusznego biskupa, który odwiedza dzieci i nagradza ich prezentami za dobre zachowanie. W wielu regionach Polski, nadal utrzymuje się tradycje podkładania dzieciom prezentów po poduszkę w nocy, jako nawiązywanie do tradycji legendarnego Mikołaja, który dyskretnie podrzucał podarunki biednym. W czasie Święta Bożego Narodzenia dzieci dowiadują się, ze Boże Dziecię również otrzymuje dary od Trzech Króli.

8 grudnia 2015 r. sala bankietowa Domu Polskiego była wypełnioną po brzegi. Wszystkim dzieciom towarzyszyły emocje związane z zapowiedzią wizyty w tym dniu świętego Mikołaja, a kiedy wszedł na sale towarzystwie dwóch aniołków został głośno i entuzjastycznie powitany.

Przed wejściem św. Mikołaja na salę odbyło się jasełkowe przedstawienie w wykonaniu uczniów z Polskiej Szkoły Sobotniej im. Henryka Sienkiewicza pod kierownictwem p. Violi Stryjski.

Osobiste spotkanie ze świętym Mikołajem było dla każdego dziecka dużym przeżyciem. Przed wręczeniem podarunku święty Mikołaj nie wahał się zapytać: czy dzieci robią dobre uczynki, są grzeczne, dobrze się uczą .

W Edmonton, tradycyjne spotkania ze świętym Mikołajem odbywają się dzięki inicjatywie organizacji polonijnych. W tym roku spotkanie zostało zorganizowanie z inicjatywy: Towarzystwa Polsko-Kanadyjskiego, Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie Koło Nr 6 w Edmonton i Towarzystwa Polskich Weteranów, a w roli świętnego Mikołaja był Jan Cebula.

Nad programem spotkania czuwała p. Lila Futerska, mistrzyni ceremonii w asyście woluntariuszy.

Duże podziękowanie za przygotowanie tej imprezy należy skierować do wyżej wymienionych organizacji, jak również do wielu woluntariuszy z innych organizacji polonijnych, którzy poświecili swój czas na przygotowanie tej bardzo udanej imprezy, i która wielu dzieciom pozostanie na długo w pamięci.

Zdjęcia i tekst: Z. Cynar – Polonia Edmonton News

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.