Strona główna Wydarzenia / Events Świętujemy Polonijny Dzień Dwujęzyczności!

Świętujemy Polonijny Dzień Dwujęzyczności!

106

Kraków, 19.10.2018

Świętujemy Polonijny Dzień Dwujęzyczności!

Już w najbliższy weekend na całym świecie obchodzony będzie Polonijny Dzień Dwujęzyczności. Z tej okazji Fundacja Dobra Polska Szkoła wraz z Fundacją Edukacji Polonijnej przygotowały liczne atrakcje.

Polonijny Dzień Dwujęzyczności obchodzimy od niedawna – święto ustanowiono dopiero w 2015 roku z inicjatywy nowojorskiej fundacji i portalu informacyjno-edukacyjnego Dobra Polska Szkoła. Choć zostało utworzone z myślą o Polonii w Stanach Zjednoczonych, szybko zyskało na popularności i objęło zasięgiem kolejne kraje.

Celem Polonijnego Dnia Dwujęzyczności jest celebracja języka polskiego oraz dwujęzyczności wśród Polonii. Święto dotyczy nie tylko nauki języka, ale również wartości, które wraz z nim przekazujemy. Ucząc dziecko mowy ojczystej, przekazujemy mu polskie korzenie, pomagamy zbudować swoją tożsamość narodową. Polonijny Dzień Dwujęzyczności promuje także polską kulturę i tradycję, pomaga budować wizerunek Polski na arenie międzynarodowej.

Święto skierowane jest głównie do rodzin, zwłaszcza dzieci – właśnie dlatego w ramach obchodów Polonijnego Dnia Dwujęzyczności w 2018 roku Fundacja Dobra Polska Szkoła i Fundacja Edukacji Polonijnej przygotowały mnóstwo materiałów promocyjnych i pomocy naukowych właśnie z myślą o najmłodszych.

W ramach tegorocznych obchodów zrealizowano dwa materiały wideo: teledysk do piosenki „Trzy słowa”, która stała się nieoficjalnym hymnem święta, oraz „Uczuć tłumaczyć nie musisz – języki już tak”, spot promujący ideę Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Trwa projekt Młodych Ambasadorów Dwujęzyczności, Fundacje przygotowały również liczne materiały dydaktyczne: gry edukacyjne, kalendarz szkolny, wierszyki czy łamańce językowe.

Trudno zliczyć wszystkie wydarzenia i projekty, które zrealizowano w tym roku w ramach Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Zapraszamy na stronę http://www.polishbilingualday.com, gdzie znajdą Państwo więcej informacji na temat święta i tegorocznych obchodów. Materiały edukacyjne zebrano na stronie https://polonia.edu.pl/polonijny-dzien-dwujezycznosci-2018/.

Zadanie współfinansowane było w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.

Notatka przygotowana przez:

Katarzyna Ordys

tel. 12 291 91 45

sekretariat@polonia.edu.pl

www.polonia.edu.pl

facebook.com/FundacjaEdukacjiPolonijnej

Administrator, menadżer i założyciel portalu. Napisz do mnie @ https://www.linkedin.com/in/greg-pietraszewski/