Strona główna Wydarzenia / Events Święta Radości i Pokoju

Święta Radości i Pokoju

100
33477804 - family unwrapping gifts by christmas tree

Już za dwa dni święto Bożego Narodzenia najbardziej uroczyste i rodzinne święta, w czasie których szczególną rolę odgrywają tradycje. To właśnie one nadają im jeszcze bardziej uroczystego i wyjątkowego znaczenia. Żadne inne wydarzenie historyczne w dziejach świata nie wpłynęło tak znacząco na losy ludzkości jak narodzenie Jezusa w Betlejem. Żaden inny fakt historyczny nie przynosi ludzkości tyle radości, optymizmu i duchowej odnowy.

Tradycyjnym zwyczajem, dzieląc się Opłatkiem w Wigilie Bożego narodzenia życzymy sobie zdrowia jako pierwszego i najważniejszego warunku do zrealizowania naszego życia. Bez dobrego zdrowia nie można myśleć o wielkich dziełach. Życzymy sobie również Łask Bożych – jako niewidzialnych pomocy w naszym codziennym życiu. Oraz szczęścia i wszelkiej pomyślności – jako tego, czego człowiek najbardziej pragnie w życiu, aby to było zadawalającym środkiem w jego osobistym życiu i doskonaleniu się. Wieczór wigilijny, to wieczór pojednania. Taka jest tradycja świat Bożego Narodzenia w naszym kraju i również w tym kraju dumnie ją kontynuujemy. Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas magiczny czas- czas rodzinny, czas radosny czas dbania o tradycje. Ważną z nich jest tradycja łamania się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Zasiadanie do wspólnej kolacji wprawia mnie w bardzo uroczysty nastrój. No i oczywiście czekamy do północy, by udać się na Pasterkę. Kolędy w kościele nas tak nie wzruszą jak właśnie w tę noc

Święta Bożego Narodzenia odnawiają w nas wartości życiowe, takie jak Bóg, Wiara, Ojczyzna, Pokój, Wolność, Sprawiedliwość Socjalna, które wielkimi literami są zapisane w historii ludzkości i które niczym i nigdy nie mogą być zastąpione ani na nic wymienione. Są to filary w oparciu, których jedynie można budować szczęśliwą przyszłość ludzkości.

W mocnych słowach Papież Franciszek powiedział, „że jeśli człowiek nie daje się kierować ideologiami i logikami, które stawiają przeszkody życiu, które go nie szanują, ponieważ są podyktowane egoizmem, interesami, zyskiem, żądzą władzy, przyjemności, bez milosci i dążenia do dobra drugiej osoby, jest człowiekiem, który myśli i działa w codziennym życiu po Bożemu.

Można wydrzeć wiarę z człowieka i proponować mu na to miejsce wartości materialne, można zaspokoić go wciągnięciem w wir niemoralnych rozkoszy, ale to tylko na moment, potem szał ten przejdzie, nastąpi rozbudzenie i zamiast szczęścia i zadowolenia pozostanie pustka, gorycz i rozczarowanie.

Boże Narodzenie to czas pełen spokoju, ciepła i radości, kiedy gasną wszelkie spory, zapominane są urazy, a miłość i wsparcie ze strony bliskich są rozwiązaniem wszystkich problemów. To również czas przemyśleń, wspomnień oraz spotkań z bliskimi i rodziną. Tak właśnie określa się wyjątkowy czas – czas świąt Bożego Narodzenia.

Ważne jest, by ten świąteczny czas przeznaczyć na spotkania z rodziną i zapewnić wyjątkową, przepełnioną ciepłem oraz życzliwością atmosferę.

Jak widzimy Święta Bożego Narodzenia, a szczególnie Wigilia to dzień przepełniony tradycjami. To one uświetniają ten czas i nadają mu uroczystego znaczenia. Dodają świętom wyjątkowego uroku, dlatego nie pozwólmy, by w szale świątecznych zakupów i przygotowań zapomnieć o nich. Starajmy się nieustannie je pielęgnować, by nie przetrwała tylko jedna z nich- ta, która mówi o obdarowywaniu się prezentami.

Korzystając z okazji pragnę życzyć mojej rodzinie, moim współredaktorom i wszystkim słuchaczom Polskiego Radia Edmonton oraz Czytelnikom Polonia News, Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku!

Bogdan Koral Konikowski