Strona główna Wydarzenia / Events Święcenie Palm – Uroczystość Niedzieli Palmowej

Święcenie Palm – Uroczystość Niedzieli Palmowej

537

Dziś Niedziela Palmowa, która w liturgii kościoła katolickiego jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, dokąd przybył wraz z uczniami na wiosenne Święto Paschy. Do dziś w tym dniu powszechnie święci się palmy, na pamiątkę gałęzi palmowych, które witający lud rzucał przed Jezusem wjeżdżającym na ośle do miasta. Palma to symbol męczeńskiej śmierci, ale i triumfu Jezusa.

Niedziela Palmowa poprzedza, Święta Wielkanocne i rozpoczyna Wielki Tydzień. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia. Palemki zdobione są baziami i kwiatami z bibuły. W naszym rodzinnym kraju tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również, barwinek, borówkę, cis, widłak. Palma góralska wykonana jest z pęku witek wierzbowych, wiklinowych lub leszczynowych. Zakończona jest elementem dekoracyjnym, przeważnie z bazi, jedliny, bibułkowych barwnych kwiatów i wstążek.Wierzba w tradycji ludowej od dawna pojmowana była jako nosicielka życia, odradzającego się życia na wiosnę.

Poświęcone palmy miały zastosowanie w wielu dziedzinach życia gospodarskiego, wierzono w ich funkcje ochronne. Wystawiona w czasie burzy w oknie, zatknięta na polu, miała chronić przed piorunem, pożarem. Wierzono, że może przepędzić burzę, ochroni przed gradobiciem, czy też inną klęską żywiołową. Z wyjętych z palmy wierzbowych witek robiono też krzyżyki, które zatykano w czterech rogach pól miały je chronić i powodować obfitość urodzaju.

W Polsce Niedziela Palowa obchodzona jest wyjątkowo uroczyście w gminie Łyse, na Kurpiach, gdzie ściąga rokrocznie tysiące ludzi, którzy chcą uczestniczyć nie tylko w uroczystej Mszy Św. ale i zobaczyć wspaniałe palmy kurpiowskie, o których mówi się już nie tylko w Polsce. Tego dnia na Kurpie dociera też mnóstwo turystów, nie tylko z Polski. Jest to okazja nie tylko do obejrzenia i zakupu palem, ale i podziwiania kurpiowskich strojów ludowych, posłuchania muzyki i obejrzenia tańców, jak i zakupu regionalnych pamiątek.

Naród Polski, jak żaden inny na świecie, od wieków obchodzi uroczyście wszystkie obrzędy i wierzenia Wielkiego Tygodnia i Zmartwychwstania Pańskiego.

Zygmunt Cynar – Polonia Edmonton News

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.