Strona główna Wydarzenia / Events Stanisław Żołędziowski – żołnierz, naukowiec i społecznik.

Stanisław Żołędziowski – żołnierz, naukowiec i społecznik.

150

11 maja 2018 r. w kościele „Holy Trinity” w Spruce Grove pożegnaliśmy śp. Stanisława Żołędziowskiego. Msze św. pogrzebową odprawił ks. Jan Sobkiewicz. Prócz rodziny, przyjaciół i najbliższych, żegnało Go liczne grono członków Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie z Koła Nr 6 w Edmonton. Straż Honorową pełnili kombatanci z Legionu # 281 w Spruce Grove. Po Mszy św. w sali parafialnej odbyło się przyjęcie z osobistymi wspomnieniami o zmarłym.

Stanisław Żołędziowski był żołnierzem 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka i brał udział w wyzwoleniu Francji. Syn płk. dr med. Zygmunta i Jadwigi z Marczewskich, urodzony 30.06.1924 w Warszawie. Uczęszczał do Gimnazjum Batorego w Warszawie, Szkoły Polskiej w Paryżu (1939-1940) i Edinbourgh Academy w Szkocji (1941-1942).. Po Podchorążówce Łączności studiował w Dundee (1945 – 1948), następnie wrócił do Warszawy. Kontynuował studia, jednocześnie pracując w Instytucie Elektrotechniki.

Prześladowania Urzędu Bezpieczeństwa zmusiły rodzinę do pół legalnego wyjazdu z Polski do Wielkiej Brytanii w 1957 roku. Po 4 latach pracy w fabryce wyłączników A. Reyrolle wykładał przez 23 lata elektroenergetykę na Uniwersytecie Salford w Manchesterze. Po wczesnej emeryturze z tytułem Honorary Senior Lecturer przeniósł się w 1983 do Kanady i zamieszkał w Spruce Grove w prowincji Alberta.

Stanisław Żołędziowski był inżynierem elektrykiem, a także naukowcem o międzynarodowej renomie. Pierwszy dyplom otrzymał z wyróżnieniem, został odznaczony Państwowym Medalem III stopnia za Postęp Techniczny kierującym grupą inżynierów w Warszawie, odbył szkolenie w Moskwie i Leningradzie, był współprzewodniczącym Pierwszej Międzynarodowej Konferencji Flashover of Polluted Insulation w Madras w Indiach, był członkiem Akademii Nauk w Nowym Jorku, jego nazwisko znajduje się w słownikach International Biography 1976 i 1979 i innych. Byl Honorowym Starszym Wykładowcą Uniwersytetu w Salford. Ma około 80 publikacji z jego nazwiskiem, w tym z prądów elektrycznych wpływających na organizm. Wiele artykułów, nawet po 27 latach odejścia autora, jest cytowanych w Internecie pod redakcją S. Żołędziowskiego.

Po przejściu na emeryturę był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie w Kole Nr 6 w Edmontom i innych organizacjach polonijnych. Lubił grać w brydża i w szachy. Był w stanie rywalizować z najlepszymi.

W osobie inż. Stanisława Żołędziowskiego Polonia w Edmonton straciła dociekliwego naukowca, cenionego działacza polonijnego i oddanego przyjaciela, był przykładem patriotyzmu i dumy narodowej.

Cześć Jego Pamięci

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.