Strona główna Wydarzenia / Events Śniadanie Wielkanocne w Polskiej Szkole Sobotniej im. H. Sienkiewicza

Śniadanie Wielkanocne w Polskiej Szkole Sobotniej im. H. Sienkiewicza

196

Wielkanoc jest bardzo ważna w polskiej tradycji i świętujemy ją również poza granicami naszego kraju.

W sobotę 22 kwietnia w Polskiej Szkole Sobotniej im. H. Sienkiewicza odbyło się tradycyjne Śniadanie Wielkanocne z elementami tradycyjnej święconki, czyli chleb, jajka, wędliny i ciasto z upieczonego baranka.

Przy uroczyście udekorowanych stołach zasiadła „szkolna rodzina” – uczniowie ze swoimi nauczycielami, siostra Rafała ze Zgromadzenia Siostr Sluzebniczek Najswietszej Maryi Panny, zarząd komitetu rodzicielskiego z zawsze chętnymi do pomocy rodzicami. Na zaproszenie dyrektorki szkoły p. Krystyny Dembowskiej tą radosną uroczystość zaszczycili swoją obecnością: ks. Andrzej Sowa, proboszcz parafii Różańca Świętego, John Szumlas, konsul honorowy RP w Edmonton..

Spotkanie rozpoczęła p. dyrektor Krystyna Dembowska, która witając wszystkich przybyłych, poprosiła siostrę Rafałe o modlitwę przed poczęstunkiem. Spotkaniu w szkolnej świetlicy towarzyszyła ciepła, niemal rodzinna atmosfera, w której zaproszeni goście wyrazili uznanie za pielęgnowanie polskich tradycji i obyczajów, jak również za osiągniecia uczniów, którzy reprezentują szkołę w olimpiadach, turniejach i konkursach.

Na zakończenie spotkania p. dyrektor z wielką satysfakcją i dumą ogłosiła wyniki Półfinału 47 Konkursu Recytatorskiego Fundacji W. Reymonta organizowanego na całą Kanadę. Na 12 szkół biorących udział w konkursie, Szkoła im. H. Sienkiewicza uplasowała się na 4 miejscu, a Monika Pluchowska, Ania Armstrong i Marysia Pluchowska zakwalifikowały się do rozgrywek finałowych. Finał konkursu odbędzie się 4 czerwca w Hamilton, w Ontario. Małe, szczęśliwe laureatki z ochotą zarecytowały swoje wiersze, które nagrodzono gromkimi oklaskami.

Szkoła im. H. Sienkiewicza od ponad 60 lat pielęgnuje polskie tradycje i obyczaje nie tylko podczas okresu Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Dzięki Komitetowi Rodzicielskiemu i rodzicom organizuje się wiele innych spotkań, które mają na celu zaszczepić w młodych ludziach ducha polskości. Spotkania, to również okazja do integracji grona nauczycielskiego i polonijnych rodzin w życiu tej szkolnej społeczności.

Z. Cynar – Polonia Edmonton News

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.