Strona główna Polonia Pomaga Skansen replik chat traperskich z Yukonu w Polsce

Skansen replik chat traperskich z Yukonu w Polsce

668

Republika Ściborska
19-520 Banie Mazurskie
Harcerski Ruch Ochrony Środowiska im. św. Franciszka z Asyżu

Polacy mieszkający w Kanadzi Organizacje harcerskie w Kanadzie. List intencyjny w sprawie budowy skansenu chat traperskich z terenu Yukonu.

W Republice Ściborskiej – harcerskiej osadzie edukacji leśnej i puszczańskiej (woodctraft, skauting leśny, PUSZCZAŃSTWO) powstaje skansen kilku replik chat traperskich z terenu Yukonu. Jest to przedsięwzięcie społeczne i edukacyjne nie nastawione na zysk. Będzie to jedyny w Polsce tak duży obiekt muzealno-skansenowy prezentujący w sposób edukacyjny kulturę leśną, puszczańską – m.in. z terenu Kanady. Na terenie Republiki Ściborskiej istnieje już (jedyne takie w Polsce) Muzeum Inuickie, które także chcemy rozwijać i rozbudowywać o kolejne ekspozycje (m.in. ekspozycja dotycząca prowincji Nunavut). Osią muzeum będzie Muzeum Ruchu Puszczańskiegi i Muzeum Marii Rodziewiczówny w replice legendarnej „chacie leśnych ludzi” (od 10 lat prowadzimy badania związane z powstanie książki „Lato Leśnych Ludzi”) .W ramach projektu powstała już pierwsza replika chaty (wraz z wyposażeniem) Normana Wintera z filmu „Ostatni Traper” (film Nicolas Vanier z roku 2004). Chata istnieje współcześnie w okolicach Dowson City. Do realizacji projektu stworzyliśmy specjalne budowlane przedsiębiorstwo społeczne. Projekt obejmuje budowę kolejnych 3 obiektów: – jesienią i zimą 2017 planowana jest budowa repliki chaty z filmu „Jeremiah Jonson” z 1972 roku(reż. Sydney Pollack, w roli głównej Robert Redford) – wiosną 2018 planowana jest budowa repliki chaty Jacka Londona (chata znajduje się w Muzeum Londona w Dowson City i muzeum pisarza w rodzinnym Oakland) – trwa wybór 1-2 pozostałych chat z terenu Yukonu (idealnie by było aby znaleźć zdjęcia chaty traperskiej zbudowanej przez Polaka). Obszar na jakim będą wybudowane chaty będzie nazywał się „Yukon Terytorium”. Znajdować się będzie na niej w okresie letnim także wioska indiańska złożona z 4-8 tipi. Całość budowli będzie częścią „Muzeum Leśnych Ludzi” – specjalnej edukacyjnej ekspozycji, której celem będzie edukacja młodzieży i dorosłych w obrębie kultur tubylczych i leśnych z terenu Polski i świata. Każdy obiekt będzie wyposażony w tradycyjne sprzęty z epoki ale również będzie dostosowana do możliwości nocowania gości w tradycyjny stylu. Obiekt będzie udostępniony do całorocznego zwiedzania. Oficjalnie składamy Polonii Kanadyjskiej propozycję włączenia się w realizację projektu. Przesyłamy w załączeniu listę potrzeb związaną z projektem oraz propozycje działań promocyjnych i barterowych. Zapraszamy do wizyty w Republice Ściborskiej aby naocznie poznać nasze przedsięwzięcia.

Z pozdrowieniami Darek Morsztyn Biegnący Wilk

Kontakt: biegnacy-wilk@post.pl, 604 29 29 97

Adres do wysyłki:

Republika Ściborska, Ściborki 6, 19-520 Banie Mazurskie, Polska

KONTO HROŚ, 23 93390006 0040 0400 0794 0001,

Bank Spółdzielczy w Olecku, oddział w Gołdapi

Potrzeby związane z projektem:

elementy merytoryczne, historyczne, kulturowe: książki i albumy poświęcone tradycyjnemu budownictwu z terenu Kanady (głównie dotyczące małych budowli tzw. chat i kabin traperskich, faktorii, etc.). Materiały dotyczące pracy, historii i kultury tradycyjnych traperów z terenu Kanady. Materiały dotyczące ludów tubylczych północnej Kanady (głównie terenu Yukonu). Gazety i książki z epoki. Cyfrowy zapis starych zdjęć traperskich z terenu Yukonu (m.in. odpłatne znajdują się w Muzeum Historycznym w Dowson City i innych muzeach). MATERIAŁY DOTYCZĄCE POLONII KANADYJSKIEJ. – wyposażenie wewnętrzne i zewnętrzne do chat (możliwe jest stosunkowo łatwe zdobycie znacznej części wyposażenia w sklepach typu „secound hand shop”, „antic shop” na terenie Yukonu i Kanady). Wyposażenie wewnętrzne: naczynia, sprzęt domowy, garnki i kociołki, lampy, sztućce, elementy strojów, siekiery, noże, kuchenki, etc… Wyposażenie zewnętrzne budynków (naczynia duże, wanienki, sprzęt związany z psami zaprzęgowymi (sanie, szelki,, wiązania,, etc.), rakiety śnieżne, łopaty, piły, narzędzia do budowy tradycyjnego domów (siekiery ciesielskie, poziomice, dłuta, świdry, etc..). Zakupy takie może wykonać osoba/instytucja na stałe mieszkający w Kanadzie. Poszukujemy takiej instytucji lub osoby, która by takie zakupy na potrzeby naszego muzeum wykonała.

elementy terenowe: stare znaki drogowe, kierunkowskazy, szyldy, reklamy, etc. pochodzące z Yukonu.

– nawiązanie kontaktów z: Yukon Trappers Association, Kanadyjska Królewska Policja Konna Royal Canadian Mounted Police , muzeami z terenu Yukonu, organizacjami woodctrat i skautowymi z terenu Yukonu, polonią z terenu Yukonu, Robertem Redfordem (odtwórca głównej roli w filnie Jeremiah Jonson).

organizacja wizyty studyjnej na terytorium Yukonu. Taka wizyta rozwiązałaby wiele trudności związanych z projektem (m.in. pozyskanie eksponatów). Na chwilę obecną nie mamy możliwości ekonomicznych aby takie działanie zrealizować. Szukamy możliwości i sposobu aby taka możliwość powstała. – – zdobyciem finansowania projektu. Na realizację projektu skansenu do tej pory prywatnie przeznaczyliśmy 50 000 zł. Na całkowitą realizację potrzeba jeszcze około 200 000 zł.

Oferta promocyjna dla Partnerów, sponsorów i darczyńców związanych z tworzeniem skansenu chat traperskich z terenu Yukonu.

Dożywotne umieszczenie informacji o Partnerze na terenie projektu ( w miejscu i sposobie ustalonym wspólnie z Partnerem). Obecnie Republikę Ściborską odwiedza około 5000 osób w sezonie letnim, liczba ta po otwarciu skansenu zwiększy się do poziomu 10-15 000 zł.

Wymiana barterowa związana z projektem. Np. możliwości organizacji różnych działań w skansenie na terenie Republiki Ściborskiej (np. działania eventowe, filmowe, konferencje, etc.), organizacja działań z udziałem eksponatów z Muzeum Inuickiego z Republiki Ściborskiej (wystawy, scenografie, etc.), prezentacje autorskie na potrzeby Partnera,, etc…

Uroczystości medialne i społeczne związane z projektem. Na każdym etapie projektu będą prezentowane w mediach (głównie internetowych). Po zakończeniu projektu (wybudowanie 4 chat traperskich – planowane na 2018 rok) odbędzie się uroczyste otwarcie skansenu. Propozycję otwarcia skansenu otrzymał Ambasador Kanady w Polsce.

Administrator, menadżer i założyciel portalu. Napisz do mnie @ https://www.linkedin.com/in/greg-pietraszewski/