Strona główna Wydarzenia / Events Rodzimych bohaterów otaczają szacunkiem

Rodzimych bohaterów otaczają szacunkiem

241

 Wdowa po bohaterze gościła w Nisku (Źródło: Tygodnik “Sztafeta” Nisko)

10 czerwca w Nisku gościła Kira Plachcińska, wdowa po pochodzącym z tego miasta majorze Józefie Plachcińskim. Zmarły w 2009 roku w kanadyjskim  Edmonton, i pochowany na niżańskim cmentarzu oficer, to bohater między innymi obrony Tobruku i walk o Monte Cassino.

W czasie wizyty w Nisku Kira Płachcińska odwiedziła siedzibę Towarzystwa Ziemi Niżańskiej, gdzie przechowywane są pamiątki po jej zmarłym mężu.

W czasie wizyty w rodzinnym mieście męża Płachcińska spotkała się z członkami Towarzystwa Ziemi Niżańskiej, w tym z prezesem TZN Stanisławem Gawrysiem, a także Janem Surmą, Mieczysławem Barnatern, Jerzym Wojciechowskim, Zygmuntem Kunikowskim, Tadeuszem Puchalskim, Ewą Krzyżek, Władysławem Potockim, Ireneuszem Szewczykiem, Grzegorzem Wołoszynem i Mariuszem Kowalikiem. — Kira Płachcińska z sympatią odnosiła się do działalności Towarzystwa Ziemi Niżańskiej pielęgnującego niżańskie pamiątki. Ze wzruszeniem spoglądała na wiszący w gablocie mundur męża i zgromadzony zbiór fotografii — spotkanie wspomina Mariusz Kowalik. Płachcińska opowiadała też o swojej działalności polonijnej, od lat jest bowiem sekretarzem Kola Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Edmonton, wspominała też męża, dla którego Nisko było jedynym prawdziwym domem. Major Józef Płachciński, absolwent niżańskiego gimnazjum, w czasie wojny oficer w Armii Andersa, uczestnik obrony Tobruku, bitwy pod Gazalą i całej Kampanii Libijskiej, bitwy pod Monte Cassino, uczestnik walk II Korpusu we Włoszech w 1944 roku oraz walk o Bolonię w kwietniu 1945 roku, najbardziej ze wszystkich miast ukochał rodzinne Nisko. Major Płachciński zmarł 13 maja 2009 roku w Edmonton, trzy miesiące później, 11 sierpnia, spoczął na cmentarzu parafialnym w Nisku. (dag)

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.