Strona główna Wydarzenia / Events Roczne sprawozdanie z działalności PKTH

Roczne sprawozdanie z działalności PKTH

175

W minioną niedzielę (1 marca) członkowie Polsko-Kanadyjskiego Towarzystwa Historycznego w Edmonton spotkali się by podsumować kolejny rok swojej działalności.
Wśród uczestników tego wyjątkowego spotkania w 10 rocznicę powstania organizacjiktóra przypada 16 lutego br. byli przedstawiciele organizacji polonijnych, zaproszeni goście, przedstawiciele polonijnych mediów i miłośnicy historii.
Sprawozdanie złożyła Prezes Zarządu Pani Helena Facsko. Rok 2014 to dla organizacji bogaty w wydarzenia okres, w którym zrealizowane było wiele cennych inicjatyw, które nie sposób wymienić. Doroczne Dożynki i towarzyszące im imprezy folklorystyczne, obchody Dnia Przyjaźni PolskoWęgierskiej, występy chóru „Polskie Kwiaty” i realizacja projektu „wirtualnego muzeum” (prezentacja na spotkaniu), to tylko niektóre z tych najważniejszych.
Pani prezes podziękowała zarządowi i wszystkim członkom za zaangażowanie i pracę dla organizacji, dzięki którym możliwe było zrealizowanie postawionych projektów, podziękowała również organizacjom polonijnym, administracji Domu Polskiego za pomoc i współpracę. Słowa wdzięczności wyraziła Tomaszowi Łukaszukowi za jego wstawiennictwo i dużą pomoc dla Towarzystwa. Szczególne słowa podziękowania skierowała do wszystkich obecnych za współpracę, zaangażowanie i życzliwość. Pani prezes wyraziła również nadzieje, że pozytywne relacje miedzy organizacjami pozwolą na obopólny rozwój i to, aby cieszyć się ze wspólnych osiągnięć.
Pan Andrzej Proczkowski w imieniu zarządu i członków wręczył Pani Prezes bukiet kwiatów w dowód wdzięczności i podziękowania za długoletnią, pełną oddania pracę na rzecz Towarzystwa.
Goście składali gratulacje wyrażając uznanie za wspaniałą działalność Towarzystwa, która przynosi imponujące rezultaty.
Na spotkaniu uczczono 75 rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków z Kresów Wschodnich na Syberię 10 lutego 1940 r. Wszyscy zebrani odśpiewali wzruszający hymn Sybiraków.
Były tez serdeczne życzenia, wręczenie kwiatów i odśpiewanieSto Lat” dla Pani Janiny Muszyńskiej, Sybiraczki, z okazji jej 85 urodzin.
Spotkanie zakończono wspólnym poczęstunkiem w milej i typowo rodzinnej atmosferze z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku.

Z. Cynar – Polonia Edmonton News.

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.