Już od 1971 roku na Stanicy „Kopernik” położonej nad malowniczym jeziorem „Garner” zbiera się młodzież, aby przeżyć przygody na pięknym łonie natury. Teren posiada korzystne warunki klimatyczne: czyste powietrze, jezioro, obszary leśne i cisze. Ośrodek mieści się w malowniczym miejscu, gdzie znajduje się piękny Park Prowincjonalny z dużymi możliwościami rekreacji i wypoczynku. Również w tym roku z inicjatywy Polskiej Szkoły Sobotniej im. Henryka Sienkiewicza i rodziców w dniach 18-26 sierpnia odbyła się tam unikalna wakacyjna kolonia, w której udział wzięła młodzież i dzieci, głownie z polonijnych rodzin.
Z relacji uczestników i ich rodziców wynika, że była to bardzo udana impreza. Dzieci spędziły 9 dni nie tylko na plażowaniu, kąpielach, zabawach grupowych, ale również na zajęciach tanecznych i plastycznych, zdobywaniu wiedzy o Polsce, nauce polskich piosenek, ogniskach z atrakcjami i wieczornymi dyskotekami.
Praca instruktorek polegała nie tylko na organizowaniu gier, zajęć artystycznych i zawodów sportowych. Głównym celem wakacyjnego obozu w każdym roku jest zabawa w podróż po mapie Polski, aby poznać rąbek polskiej historii, kultury i obyczajów. Taka podróż po Mapie Polski to nie tylko doskonała rozrywka, ale także wspaniałe budowanie wiedzy o Polsce. To jest wyprawa, podczas której przemierza się Polskę od Gór do Bałtyku, poznając historię i kulturę kraju rodziców i dziadków.
Punktem kolonijnego programu, który cieszy się największym powodzeniem była codzienna, tradycyjna „TV KOLONIA”. Cała zabawa polegała na tym, że dwie reporterki z Kanady podróżują po Polsce różnymi środkami lokomocji. Stałe segmenty programu – „Pogoda Jagoda” – przybliża geografię i pogodę w Polsce, „Francja Elegancja”- modę i kulturę, „Jurek Ogórek”- sport i turystykę a „Jacek Placek” – dobre żywienie i zdrowie (wszystko w formie żartu, zabawy i komiksu.
W tym roku z racji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę głównym celem pobytu na kolonii było poznawania historii narodu polskiego pod hasłem „Szlakiem Polski Niepodległej”
Przez filmy, opowiadania, piosenki wojskowe uczestnicy kolonii w wieku od 9 do 14 lat poznali historię rozbiorów Polski – jak Polska zniknęła całkowicie z map, walkę Polaków (i nie tylko) na calym świecie o odzyskanie niepodległości; w podanych przykładach były: Legiony Dąbrowskiego, czyli Legiony polskie we Włoszech, Napoleon, Paderewski, Błękitna Armia pod dowództwem generała Józefa Hallera – Ameryka i Kanada, Polacy we Francji, Orlęta Lwowskie – o młodych obrońcach polskiego Lwowa, Wóz Drzymały, O Dzieciach z Wrześni broniących języka polskiego podczas strajku w 1901 roku i bohaterska postać „Reduta Ordona”
Na zakończenie kolonii w obecności rodziców i gości 42 dzieci w bardzo ciekawy sposób zaprezentowało wiedzę o Historii Polski podczas przedstawienia rekonstrukcji wydarzeń historycznych. Przedstawienie zawierało wiele treści i łatwo było je zrozumieć, poprzez dobrany podkład muzyczny i układowi tanecznemu.”
Ten bogaty, unikalny program kolonii został przygotowany i zrealizowany w języku polskim dzięki wspaniałym Paniom instruktorkom: Iwony Zalewskiej-Evoy (przygotowała cały program kolonii) i Anety Malczewskiej-Dembowskiej pod inspirującym kierownictwem p. Krystyny Dembowskiej. Mamy oraz babcie dzieci czuwały nad przygotowaniem domowych posiłków, a w opiece nad obozowiczami pomagała młodzież szkolna i harcerska. Wszyscy uczestnicy kolonii wrócili do domów ubogaceni w nową wiedzę o Polsce, wspólne doświadczenia, umiejętności i z zawiązaniem nowych przyjaźni.
Stanica „Kopernik” staje się ulubionym miejscem polonijnej młodzieży, która będzie powracać tam częściej do tej pięknej wakacyjnej ” Polskiej Oazy”.
Bardzo dziękujemy Marcie Lachowicz i Monice Mahinay(zdjęcia) oraz Cezaremu Dembowskiemu(wideo) za współpracę w przygotowanie naszego reportażu
https://www.facebook.com/caesar.dembowski/videos/1872883752792429/