Strona główna Wydarzenia / Events Poznają Polskę na wakacyjnej kolonii

Poznają Polskę na wakacyjnej kolonii

186

Już od 1971 roku na Stanicy „Kopernik” położonej nad malowniczym jeziorem „Garner” zbiera się młodzież, aby przeżyć przygody na pięknym łonie natury. Teren posiada korzystne warunki klimatyczne: czyste powietrze, jezioro, obszary leśne i cisze. Ośrodek mieści się w malowniczym miejscu, gdzie znajduje się piękny Park Prowincjonalny z dużymi możliwościami rekreacji i wypoczynku. Również w tym roku z inicjatywy Polskiej Szkoły Sobotniej im. Henryka Sienkiewicza i rodziców w dniach 18-26 sierpnia odbyła się tam unikalna wakacyjna kolonia, w której udział wzięła młodzież i dzieci, głownie z polonijnych rodzin.
Z relacji uczestników i ich rodziców wynika, że była to bardzo udana impreza. Dzieci spędziły 9 dni nie tylko na plażowaniu, kąpielach, zabawach grupowych, ale również na zajęciach tanecznych i plastycznych, zdobywaniu wiedzy o Polsce, nauce polskich piosenek, ogniskach z atrakcjami i wieczornymi dyskotekami.

Praca instruktorek polegała nie tylko na organizowaniu gier, zajęć artystycznych i zawodów sportowych. Głównym celem wakacyjnego obozu w każdym roku jest zabawa w podróż po mapie Polski, aby poznać rąbek polskiej historii, kultury i obyczajów. Taka podróż po Mapie Polski to nie tylko doskonała rozrywka, ale także wspaniałe budowanie wiedzy o Polsce. To jest wyprawa, podczas której przemierza się Polskę od Gór do Bałtyku, poznając historię i kulturę kraju rodziców i dziadków.

Punktem kolonijnego programu, który cieszy się największym powodzeniem była codzienna, tradycyjna „TV KOLONIA”. Cała zabawa polegała na tym, że dwie reporterki z Kanady podróżują po Polsce różnymi środkami lokomocji. Stałe segmenty programu – „Pogoda Jagoda” – przybliża geografię i pogodę w Polsce, „Francja Elegancja”- modę i kulturę, „Jurek Ogórek”- sport i turystykę a „Jacek Placek” – dobre żywienie i zdrowie (wszystko w formie żartu, zabawy i komiksu.

W tym roku z racji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę głównym celem pobytu na kolonii było poznawania historii narodu polskiego pod hasłem „Szlakiem Polski Niepodległej”

Przez filmy, opowiadania, piosenki wojskowe uczestnicy kolonii w wieku od 9 do 14 lat poznali historię rozbiorów Polski – jak Polska zniknęła całkowicie z map, walkę Polaków (i nie tylko) na calym świecie o odzyskanie niepodległości; w podanych przykładach były: Legiony Dąbrowskiego, czyli Legiony polskie we Włoszech, Napoleon, Paderewski, Błękitna Armia pod dowództwem generała Józefa Hallera – Ameryka i Kanada, Polacy we Francji, Orlęta Lwowskie – o młodych obrońcach polskiego Lwowa, Wóz Drzymały, O Dzieciach z Wrześni broniących języka polskiego podczas strajku w 1901 roku i bohaterska postać „Reduta Ordona”

Na zakończenie kolonii w obecności rodziców i gości 42 dzieci w bardzo ciekawy sposób zaprezentowało wiedzę o Historii Polski podczas przedstawienia rekonstrukcji wydarzeń historycznych. Przedstawienie zawierało wiele treści i łatwo było je zrozumieć, poprzez dobrany podkład muzyczny i układowi tanecznemu.”

Ten bogaty, unikalny program kolonii został przygotowany i zrealizowany w języku polskim dzięki wspaniałym Paniom instruktorkom: Iwony Zalewskiej-Evoy (przygotowała cały program kolonii) i Anety Malczewskiej-Dembowskiej pod inspirującym kierownictwem p. Krystyny Dembowskiej. Mamy oraz babcie dzieci czuwały nad przygotowaniem domowych posiłków, a w opiece nad obozowiczami pomagała młodzież szkolna i harcerska. Wszyscy uczestnicy kolonii wrócili do domów ubogaceni w nową wiedzę o Polsce, wspólne doświadczenia, umiejętności i z zawiązaniem nowych przyjaźni.

Stanica „Kopernik” staje się ulubionym miejscem polonijnej młodzieży, która będzie powracać tam częściej do tej pięknej wakacyjnej ” Polskiej Oazy”.

Bardzo dziękujemy Marcie Lachowicz i Monice Mahinay(zdjęcia) oraz Cezaremu Dembowskiemu(wideo) za współpracę w przygotowanie naszego reportażu

https://www.facebook.com/caesar.dembowski/videos/1872883752792429/

 

 

 

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.