Strona główna Wydarzenia / Events Polonijna Pielgrzymka do Webster

Polonijna Pielgrzymka do Webster

360

24 czerwca 2018 r. odbyła się doroczna Polonijna Pielgrzymka do Groty w Webster k. Grande Prairie. Tradycyjny w tym dniu Odpust jest dla uczczenia pamięci Polskich Pionierów na tych terenach. Pierwszym Polakiem, który tam osiedlił sie był Franciszek Durda w roku 1912. Na uroczystość odpustową do Webster przybyła liczna reprezentacja edmontońskiej Polonii na czele z Januszem Tomczakiem, prezesem Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Albercie, Siostry Służebniczki NMP i Rycerze Kolumba. Msze sw. odpustową odprawił ks. Tomasz Jarosz, OMI, z parafii Różańca Świętego w Edmonton. Uroczystość zaszczycił swoja obecnością Walter Paszkowski były długoletni poseł do Parlamentu Alberty polskiego pochodzenia .

Dlaczego pielgrzymujemy? Adam Mickiewicz określał Polaków, jako lud pielgrzymujący. Taką myśl przedstawia w Sonetach krymskich. Głównym bohaterem sonetów jest podróżujący samotnik, Pielgrzym, który nie wiemy skąd przybywa ani dokąd zmierza, pewni jesteśmy jedynie, że dokądś pielgrzymuje. Sądzić można, że jest nim sam poeta – już nigdy niemający dotrzeć do swej ojczyzny. Dziś utożsamianie się z ofiarną pielgrzymką dla dobra wiary, prawdy, wolności i narodu jest nadal silne w polskiej diasporze.

Życie parafialne i świętowanie dni świątecznych również jednoczy emigrantów różnych pokoleń, umożliwia ekspresywność polskiego samo zrozumienia. Podczas pielgrzymkowych spotkań sieć interakcji społecznej jest wzmacniana, a polskie wartości są potwierdzane i umacniane, pomimo kontrastowości kanadyjskiego codziennego życia.

W ciągu każdego roku jest wiele okazji do pielgrzymowania i świętowania polskich emigrantów. Polskie parafie w Albercie mają długą tradycję pielgrzymowania i procesji. W tym roku w 100 rocznicę Niepodległości Polski odbędzie się 100 pielgrzymka do Groty w Skaro.

W 1939 roku w rejonie rzeki „Peace River” polska społeczność pod przewodnictwem ks. Joachima Michałowskiego, OMI, odbyła swoją pierwszą coroczną pielgrzymkę do Gironxville, do której dołączyli też Francuzi. W całej prowincji uroczystości kościelne dają okazję do świętowania, procesji i pielgrzymek. Obchody te pozostają integralną częścią żywej tradycji, tożsamości i pamięci kulturowej Polonii Kanadyjskiej w Albercie.

Najważniejszym punktem pielgrzymki do Webster do dziś pozostaje Msza św. odpustowa przy grocie. To tam przy wspólnej modlitwie w szczególny sposób odczuwa się przynależność do polskiej wspólnoty z daleka od Ojczyzny.

Jagoda Wilk, pani prezes Towarzystwa Polsko-Kanadyjskiego w Grande Prairie składa serdeczne podziękowania dla wszystkich przybyłych na tę uroczystość.

Z. Cynar – Polonia Edmonton News

Zdjecia: Katarzyna Hoffman Milczarek

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.