Strona główna Wydarzenia / Events Pani Rachel Notley została wybrana na nowego premiera Alberty.

Pani Rachel Notley została wybrana na nowego premiera Alberty.

91

Nikt nie spodziewał się, że po 44 latach politycznej dynastii konserwatystów dojdzie do tak dramatycznej zmiany władzy, co nastąpiło w wyniku wczorajszych wyborów do parlamentu Alberty.

Nowa Partia Demokratyczna w Albercie (NDP) zdobyła większość w Parlamencie uzyskując 54 mandaty poselskie. Na drugim miejscu uplasowała się Partia Dzikiej Roży (Wildrose) zdobywając 20 mandatów poselskich i na trzecim miejscu zdetronizowana Partia Konserwatywna (PC), tylko z 11 mandatami poselskimi.

Piękno demokracji i mądrość wyborców zadecydowaly, że od władzy została usunięta Partia, która w oczach wyborców straciła zaufanie i wiarygodność. Partia, która w opinii większości wyborców oddaliła się od przeciętnego obywatela, dbając o własny interes i  interes wpływowych korporacji.

Błędem Partii Konserwatywnej było przekonanie, że w Albercie ma ona nieodbieralne prawo rządzenia prowincją, a nie przywilej. Wielu ludzi po dojściu do władzy zapomina, że polityka jest służbą publiczną, a nie wykorzystaniem jej dla własnych dążeń,  celów partii politycznej czy grup interesu.

Z doświadczenia wiemy, że nie jest to łatwe zadanie, bo po fakcie dowiadujemy się, że spośród wybranych znaleźli się tacy, którzy nie spełnili pokładanego w nich zaufania na miarę otrzymanego społecznego mandatu. Coraz częściej słyszy się negatywne opinie o zachowaniu polityków, coraz więcej narasta wątpliwości wśród obywateli, którzy zadają pytania na temat postępowania polityków w służbie publicznej, która przecież powinna być zgodna z jasnymi standardami etycznego zachowania.

Wczorajsze wybory to historyczne wydarzenie i „Cud na Preriach” jak niektórzy to określają. Dzień po wyborach, pomimo ogromnej śnieżycy jaka nas  nawiedziła, jest z nami przesłanie nadziei, odnowy i pozytywnej zmiany w naszej Prowincji.

Nowi Demokraci, miedzy innymi, obiecali znaczne inwestycje w służbie zdrowia i edukacji, obiecali podwyżki podatków korporacyjnych i zwiększenie podatku dochodowego dobrze zarabiających.

Świeże twarze, nowe pomysły i inspirujące inicjatywy, to jest to, czego oczekują wyborcy od nowej,  rządzącej partii w naszej Prowincji.

Z. Cynar – Polonia Edmonton News.

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.