Strona główna Wydarzenia / Events Pani kapitan Karolina Maćkowiak spełniła marzenie pani Zofii Paszkowskiej po 70 latach.

Pani kapitan Karolina Maćkowiak spełniła marzenie pani Zofii Paszkowskiej po 70 latach.

667

Pani Zofia (ze Skórzewskich) Paszkowska mama naszego rodaka Zygmunta Zadora- Paszkowskiego ma 98 lat i mieszka w domu seniora w Edmonton.
Matka i ojciec Zygmunta brali udział w Powstaniu Warszawskim w 1944 r. i po poddaniu się Armii Krajowej zostali wywiezieni: ojciec do Niemiec a matka do Holandii. W Holandii w obozie jenieckim Oberlangen, gdzie była uwięziona została uwolniona przez siły pancerne Generała Maczka. Już na wolności ojciec Zygmunta por. inż. Maciej Paszkowski wraz z Zofią przyłączyli się do II Korpusu Polskiego Gen. Władysława Andersa we Włoszech.

Pani Zofia przez 74 lata poza Polską, to znaczy poza Włochami i Anglią była 30 lat w Argentynie i 40 lat w Kanadzie i marzyła, aby chociaż jeszcze raz w swoim życiu mogla zobaczyć żołnierza w polskim mundurze.
Gdy p. kapitan Karolina podczas spotkania w Klubie Stowarzyszenia Polskich Kombatantow dowiedziała się o niespełnionym marzeniu p. Zofii niezwłocznie udała się w towarzystwie syna Zygmunta i Johna Szumlasa do miejsca, gdzie mieszka pani Zofia. To, co dla p. Zofii wydawało się już niemożliwe stało się faktem. Jej Marzenie spełniło się 21 marca 2018 r., gdy niespodziewaną wizytę złożyła pani Zofii kapitan Karolina Maćkowiak z 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie, podczas pobytu w Edmonton na obchodach 100. rocznicy bitwy o las Moreui.

Niełatwo opisać wszystkie szczegóły tego pięknego spotkania, jedno jest pewne, że pozostanie ono na długo w pamięci obu Pań. Trzeba również zaznaczyć, że Rodzice Zygmunta nigdy nie wrócili do wolnej Polski.
Dzięki wizycie Pani Kapitan Karoliny w Edmonton jego matka po 70-ciu latach miała okazję zobaczyć, tak daleko od Polski osobę w mundurze polskiego żołnierza.
Wielkie brawa dla obu wspaniałych Polek.

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.