Strona główna Wydarzenia / Events Opłatek w Polskiej Szkole w Edmonton

Opłatek w Polskiej Szkole w Edmonton

202

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, czas miłości, przebaczenia, radości i spotkań rodzinnych. Zwyczaj łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń jest najbardziej powszechnym zwyczajem w Polsce. Zwyczaj ten jest godny uwagi i my tu w Kanadzie staramy się podtrzymywać te tradycje z kraju naszego pochodzenia. Żaden inny kraj nie posiada tak wielu, tak pięknych tradycji związanych ze świętem Bożego Narodzenia jak ma Polska.

Opłatek był obecny w najtrudniejszych dla Polaków chwilach: w obozach koncentracyjnych, na wygnaniu, dramatycznych przeżyciach podczas wojny, ale także w życiu osobistym każdego człowieka szukającego pokoju, dobra i miłości. Łamano się nim w gronie bliskich osób, wzajemnie przebaczając sobie winy, bo wieczór wigilijny, to wieczór pojednania.

W polskiej kulturze opłatek stał się również symbolem jedności Polaków, rozsianych po całym świecie.

Te piękną rodzinną tradycję kontynuują już od ponad 30 lat uczniowie z Angielsko-Polskiego Programu Szkolnego im. Św. Jana Pawła II.

W piątek, 22 grudnia 2017 r. uczniowie oraz zaproszeni goście uczestniczyli w przedświątecznym spotkaniu, podczas którego podzielili się opłatkiem, a następnie wspólnie kolędowali.

Dzielenie się opłatkiem poprzedził program artystyczny przygotowany pod kierownictwem pani Małgorzaty Marciniak, w którym uczniowie przypomnieli historię i tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Po modlitwie i błogosławieństwie opłatka przez ks. Tomasza Jarosza wszyscy obecni przystąpili do dzielenia się opłatkiem i składania sobie wigilijnych życzeń.

Podczas spotkania opłatkowego miała miejsce wystawa szopek bożonarodzeniowych wykonanych przez uczniów. Pan Stephen Simmons- dyrektor szkoły świętego Bazylego przekazał laureatom konkursu na najładniejszą szopkę nagrody i gratulacje.

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.