Strona główna Wydarzenia / Events Obchody Święta Niepodległości w Edmonton.

Obchody Święta Niepodległości w Edmonton.

89

W niedzielę 8 listopada 2015 r. w Domu Polskim odbyła się uroczysta akademia z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowana przez Kongres Polonii Kanadyjskiej, Okręg Alberta z dużym udziałem młodzieży i rodziców. Na akademię przybyli liderzy organizacji polonijnych, księża i siostry zakonne z polskich parafii oraz kombatanci. Wśród dostojnych gości byli: John Szumlas, Konsul Honorowy RP w Edmonton i Janusz Tomczak, Prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Okręg Alberta.

Po odśpiewaniu hymnów narodowych Polski i Kanady przez Chór Polonia pod dyrekcją Oksany Ostashevskiej minutą ciszy uczczono pamięć poległych w walce o wolność i niepodległość. Inwokację wygłosił ks. Andrzej Sowa, Proboszcz z parafii Różańca Świętego. Chór Polonia odśpiewał pieśń Gaude Mater Polonia. Chórowi akompaniował pianista Mikołaj Warszyński.

Piotr Kubiczek przedstawił głównego mówcę tegorocznej akademii, którym była Katarzyna Mrówka. Kasia urodziła się i wychowała w Edmonton. W czasie studiów na Uniwersytecie Alberty prowadziła aktywną działalność w Klubie Studentów Polskich. Brala udział w wielu międzynarodowych imprezach młodzieżowych jak np. „Polska w Górach Skalistych 2008” i konferencjach „Quo Vadis” Obecnie jest członkiem założycielem Klubu Towarzyskiego Polonia. Czlonkini zarządu organizacji „Poland in the Rockies” która skupia w swoich szeregach młodych polonijnych profesjonalistów. Pracuje jako nauczycielka biologii i nauki o społeczeństwie.

W bogatej części artystycznej wystąpiły dzieci z Polskiej Szkoły Sobotniej im. Henryka Sienkiewicza pod kierownictwem Krystyny Dembowskiej. Występ uczniów podbił serca publiczności, która nagrodziła młodych wykonawców gromkimi oklaskami.

Na zakończenie części artystycznej wystąpił zespól taneczny „Polonez” przedstawiając polskie tańce regionalne. Nad prawidłową realizacją programu akademii czuwali konferansjerzy: Ewa Miles-Dixon i Piotr Kubiczek.

Ewa Miles-Dixon w imieniu organizatorów podziękowała wszystkim za liczny udział w tej uroczystości.

Po akademii Zarząd KPK OA i Komitet Rodzicielski Szkoły im. Henryka Sienkiewicza zaprosili wszystkich uczestników akademii na kawę i poczęstunek

Z. Cynar – Polonia Edmonton News

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.