Strona główna Wydarzenia / Events Obchody Święta Niepodległości i Dnia Pamięci w Edmonton w roku 2013

Obchody Święta Niepodległości i Dnia Pamięci w Edmonton w roku 2013

106

W niedzielę 10 listopada 2013 roku w Domu Polskim odbyła się uroczysta akademia z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowana przez Kongres Polonii Kanadyjskiej Okręg Alberta, z dużym udziałem młodzieży i rodziców. Na akademię przybyli liderzy organizacji polonijnych, księża i siostry zakonne z polskich parafii oraz byli żołnierze. Po odśpiewaniu hymnów narodowych Polski i Kanady przez Chór Polonia pod dyrekcją pani Oksany Ostashevskiej minutą ciszy uczczono pamięć poległych w walce o wolność i niepodległość. Inwokację wygłosił ks. Andrzej Sowa, proboszcz z parafii Różańca Świętego.

Pani Halina Madej przedstawiła głównego mówcę tegorocznej akademii, którym była pani Anna Romanowicz, uczestniczka studiów doktoranckich w zakresie antropologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie przebywa w Edmonton jako pracownik naukowy w Wirth Institute for Austrian and Central Europian Studies na Uniwersytecie Alberty.
W bogatej części artystycznej wystąpiły dzieci z Polskiej Szkoły Sobotniej im. Marii Chrzanowskiej pod kierownictwem pani Urszuli Kunikiewicz. Na zakończenie części artystycznej wystąpił Chór Polonia oraz zespoły taneczne „Łowicz, „Oberek” i „Opoczno” pod dyrekcją artystyczną pani Elżbiety Kapicy, przedstawiając polskie tańce regionalne. Nad prawidłową realizacją programu akademii czuwali konferansjerzy, Natalia Rudolf i Łukasz Dumicz
Po akademii Zarząd KPK OA i Komitet Rodzicielski Szkoły im. Marii Chrzanowskiej zaprosili wszystkich uczestników akademii na kawę i poczęstunek
wypiekami z polskiej piekarni „Bałtyk”
Pani Ewa Miles-Dixon w imieniu organizatorów podziękowała wszystkim za liczny udział w tej uroczystości.

Dla nas Polaków żyjących w Kanadzie, święto Niepodległości Polski czcimy w połączeniu z kanadyjskim Dniem Pamięci. Polscy żołnierze zrzeszeni w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów w Kanadzie Koło Nr 6 i innych organizacjach, biorą udział w tych uroczystościach od chwili przyjazdu do Kanady. Jest to dzień uczczenia pamięci bohaterskiej śmierci żołnierzy, towarzyszy broni poległych na wszystkich frontach. Po ceremonii składania wieńców przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza odbywa się defilada żołnierzy.
W tegorocznych uroczystościach Dnia Pamięci wzięły udział połączone oddziały żołnierzy zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów w Kanadzie Koło Nr. 6 w Edmonton, Towarzystwie Polskich Weteranów i Rycerzy Kolumba, działających przy polskich parafiach w Edmonton.
Po uroczystościach Dnia Pamięci w Domu Polskim odbył się tradycyjny obiad żołnierski w milej i rodzinnej atmosferze – wręczono również odznaczenia za zasługi w działalności społecznej.

Zygmunt Cynar

Administrator, menadżer i założyciel portalu. Napisz do mnie @ https://www.linkedin.com/in/greg-pietraszewski/