Strona główna Wydarzenia / Events Obchody Święta Niepodległości i Dnia Pamięci w Edmonton

Obchody Święta Niepodległości i Dnia Pamięci w Edmonton

176

W niedzielę 9 listopada br. w Domu Polskim odbyła się uroczysta akademia z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowana przez Kongres Polonii Kanadyjskiej Okręg Alberta, z dużym udziałem młodzieży.
Akademię zaszczyciło swą obecnością wielu dostojnych gości: Krzysztof Olendzki, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Vancouver, pułkownik Cezary Kiszkowiak Attaché Obrony Rzeczypospolitej Polskiej w Kanadzie, podpułkownik Michael Lane, Dowódca Operacyjny 3-ciej Kanadyjskiej Dywizji Służb Pomocniczych, Laurie Hawn, poseł do Parlamentu Kanady z okręgu wyborczego Edmonton Centrum, Janice Sarich, posłanka do Parlamentu Alberty, z okręgu wyborczego Edmonton-Decore, John Szumlas Konsul Honorowy RP w Edmonton. Uroczystość prowadziła Terese Szlamp-Fryga prezeska Kongresu Polonii Kanadyjskiej Okręg Alberta
Na akademię przybyli liderzy organizacji polonijnych, księża, siostry zakonne z polskich parafii oraz byli żołnierze. Po odśpiewaniu hymnów narodowych Polski i Kanady przez Chór Polonia pod dyrekcją pani Oksany Ostashevskiej, minutą ciszy uczczono pamięć poległych w walce o wolność i niepodległość. Inwokację wygłosił ks. Andrzej Sowa, proboszcz z parafii Różańca Świętego, po której Chór Polonia zaśpiewał pieśń „Gaude Mater Polonia”
Pan Henry Lang przedstawił głównego mówcę tegorocznej akademii, którym był pan pułkownik Cezary Kiszkowiak. Pani Lila Futerska przedstawiła pana Krzysztofa Olendzkiego, nowego Konsula Generalnego RP w Vancouwer, a pan Henry Urban przedstawił pana Michael Lane.
W bogatej części artystycznej wystąpiły dzieci z Angielskiego-Polskiego Programu Szkolnego im. Św. Jana Pawła II i uczniów z Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza.
Słowo końcowe wygłosił John Szumlas, który podziękował organizatorom za wspaniale przygotowanie tegorocznej akademii i frekwencje uczestników, która była naprawdę imponująca.
Przed zakończeniem pani Terese Szlamp-Fryga zaprosiła wszystkich uczestników akademii na kawę i poczęstunek.
Akademię zakończono Polonezem w wykonaniu zespołu „Polonez”
Nad wprowadzeniem i wyprowadzeniem sztandarów czuwał pan Henry Lang, prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie Koło Nr. 6 w Edmonton.
Akademia była wyrazem wdzięczności i pamięci o wszystkich, którzy ginęli w walce o wolność, niepodległość i godność człowieka. Obecni na sali: pani Hanna Pawlikowska, uczestniczka Powstania Warszawskiego i pan Władysław Szwender, uczestnik walk o Monte Cassino, zostali obdarowani bukietem kwiatów.

Z. C.

Administrator, menadżer i założyciel portalu. Napisz do mnie @ https://www.linkedin.com/in/greg-pietraszewski/