Strona główna Wydarzenia / Events Obchody Narodowego Święta Niepodległości oraz Dnia Pamięci z udziałem naszej młodzieży

Obchody Narodowego Święta Niepodległości oraz Dnia Pamięci z udziałem naszej młodzieży

108

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość.

8 listopada br. w szkole St. Basil, gdzie mieści się Angielsko-Polski Program Szkolny im. Św. Jana Pawła II i „Jean Forest All Girls Leadership Academy” odbyły się obchody Święta Niepodległości Polski połączone z Dniem Pamięci(Remembrance Day )

300 uczniów i personel szkoły celebrowało Święto Niepodległości Polski i Dzień Pamięci w naszym mieście z udziałem polskich kombatantów, których uczniowie owacyjnie powitali wchodzących na salę w uroczystym pochodzie z flagami państwowymi Polski i Kanady. Odśpiewano hymny narodowe obu państw. P. Greta Derus powitała wszystkich przybyłych na uroczystość , ale szczególnie ciepłe słowa skierowała do kombatantów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów w Kanadzie Koło Nr 6 w Edmonton.

Wszystkich obecnych zaszczyciła swoją obecnością Marta Lachowicz, żołnierka Kanadyjskich Sił Zbrojnych z Garnizonu Edmonton.

Podczas Akademii zaprezentowano wiersze i piosenki wojskowe oraz inscenizacje w wykonaniu uczniów z udziałem uczniowskiej orkiestry. Dokumentalne migawki wideo przedstawiły okrucieństwo I wojny światowej. Przed złożeniem wieńców przez młodzież, nauczycieli i kombatantów minutą ciszy uczczono pamięć poległych w walce o wolność i niepodległość. Młodzież gimnazjalna zadedykowała byłym żołnierzom patriotyczną piosenkę „My Pierwsza Brygada “a dzieci z młodszych klas obdarowały ich kwiatami.

Cała ceremonia była bardzo piękna i wzruszająca.

Z. Cynar – Polonia Edmonton News

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.