Strona główna Wydarzenia / Events Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Edmonton

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Edmonton

213

„Dwie Kultury Razem” to hasło tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego ustanowionego przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.
Data ta upamiętnia wydarzenia, które miały miejsce w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku podczas jednej z demonstracji zginęło pięciu studentów. Domagano się w niej nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Święto, więc ma za zadanie dopomóc w ochronie różnorodności językowej, jako dziedzictwa kulturowego.
Od 1950 r. ogólnie zaniknęło już ponad 250 języków. Jak podaje UNESCO, ludzkość posługuje się 6911 różnymi językami. Naukowcy jednak ostrzegają, że jeszcze w tym wieku wiele z nich może zaniknąć. Czynniki demograficzne społeczne i polityczne przyczyniają się bowiem do gwałtownego zaniku wielu języków ojczystych.
Polszczyźnie jednak nie grozi wyginięcie. Takie obawy głosili, jeszcze przed kilkoma laty językoznawcy, te niepokoje, przede wszystkim wynikały z ekspansji języka angielskiego, jako tego silniejszego, który mógłby stanowić zagrożenie dla polszczyzny. Jednak ten pogląd nie miał wielu zwolenników.
Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie – posługuje się nią ponad 40 milionów ludzi w Polsce i poza jej granicami.
W dniu 24 lutego 2018 r. już po raz 15-sty z kolei uroczyście obchodzono w naszym mieście Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Doniosła uroczystość, która miała miejsce we Włoskim Centrum Kultury została zorganizowana przez “The International and Heritage Languages Association” (IHLA). IHLA jest organizacja, której celem jest popieranie zachowania języka ojczystego i propagowanie języków międzynarodowych, pomaganie w rozwoju językoznawstwa i udostępnianie niezbędnych do tego środków oraz kształcenie nauczycieli i pomoc w rozwijaniu ich kwalifikacji językowych.
Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: David Eggen, Minister Edukacji w Albercie, Don Iveson, Burmistrz Edmonton i Thomas Łukaszuk, były Wicepremier i Minister Edukacji prowincji Alberta. Wszystkich obecnych powitała dr Antonella Cortese, prezes IHLA. Mistrzami Ceremonii byli: Melody Kostiuk and Mike Ettrich
Słowo końcowe z podziękowaniem dla wszystkich powiedziała Renata Krawczyk, wiceprezes IHLA.
Edmonton jest chyba jednym z niewielu miejsc na kontynencie amerykańskim, gdzie to święto obchodzi się w szczególny sposób, uroczyście, spontanicznie, wesoło i z poczuciem dumy narodowej.
Wydarzenie w naszym mieście było również okazją do celebrowania kultury i języka ponad 20. grup etnicznych w Edmonton, ale również okazją do wyrażenia uznania nauczycielom za ich trud w pracy nauczycielskiej oraz rodzicom za podtrzymywanie znajomości języka ojczystego u swoich dzieci.
W bogatym programie uroczystości były wystawy, występy zespołów tanecznych i przemówienia gości.
Polonijna obecność w dużym stopniu przyczyniła się do celebrowania naszego Języka Ojczystego. Na stoiskach zorganizowanych przez polskie szkoły sobotnie: im. Henryka Sienkiewicza, im. Marii Chrzanowskiej i całodzienny Angielsko-Polski Program Szkolny im. Jana Pawła II pokazano osiągnięcia uczniów na wielu ilustracjach. Mówcy na tej uroczystości podkreślali duże znaczenie w utrzymaniu i rozwoju języka ojczystego, ale również w pogłębianiu znajomości innych języków, które w zmieniającym się świecie będą odgrywać dużą rolę w tolerancji, rozumieniu innych kultur i wspólnym dialogu. W Kanadzie ludzie mówią wieloma językami i ten kraj dba o zachowanie tych języków, jak również odrębności kulturowej.
Dzięki językowi ojczystemu utrzymujemy w tym kraju narodową tożsamość – czujemy, że należymy do jednej wspólnoty, w której wyrażamy swoją kulturę i wartości. Jest częścią każdego z nas – mówimy nim niemal od urodzenia, w nim wyrażamy nasze myśli i miłość, bo najpiękniejsze słowa w każdym języku to słowa „Kocham Cię” i mają one szczególne znaczenie wtedy, kiedy Twoje dziecko wypowiada je Tobie w twym języku ojczystym.
Znajomość większej ilości języków stwarza dużo możliwości. Dla wielu z nas, którzy wybrali Kanadę, jako kraj swojego osiedlenia, jest rzeczą naturalną, że nasze dzieci powinny uczyć się języka polskiego. Jest to nasze dziedzictwo, które pragniemy przekazać naszym dzieciom. W obecnych czasach wielu młodych Polaków urodzonych poza granicami Polski wykorzystuje zmiany zachodzące w Polsce i z dużym powodzeniem rozwija tam karierę zawodową lub studiuje na uniwersytetach.
Obecność Polski w Unii Europejskiej i postępująca globalizacja daje szansę zawodowego sukcesu ludziom polskiego pochodzenia z dobrą znajomością języka polskiego.
Miasto Edmonton jest jednym z niewielu miejsc poza granicami Polski, gdzie polskie dzieci mają znakomitą szansę nauki języka polskiego: może to być w całodziennej szkole w St. Basil gdzie mieści się Angielsko-Polski Program Szkolny im. Św. Jana Pawła II lub w szkołach sobotnich im. Henryka Sienkiewicza i Marii Chrzanowskiej.
Założyciel IHLA świętej pamięci Sab Roncucci powiedział kiedyś, że „W naszym świecie przyszłość będzie należeć do tych, którzy będą mogli porozumiewać się i wspólnie pracować, znając więcej niż jeden język”.
Z. Cynar – Polonia Edmonton News

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.