Strona główna Wydarzenia / Events Obchody Międzynarodowego Dnia Czarnej Wstążki w Edmonton

Obchody Międzynarodowego Dnia Czarnej Wstążki w Edmonton

70

23 sierpnia 2015 r. w miastach Kanady grupy etniczne Europy Środkowej i Wschodniej, reprezentujące prawie 4 mln Kanadyjczyków, przygotowały uroczystości upamiętnienia haniebnego Paktu Ribbentrop-Mołotow, złowrogiego traktatu o partnerstwie między nazistowskimi Niemcami i Rosji Sowieckiej, którzy podpisali w imieniu swoich przywódców, Adolfa Hitlera i Józefa Stalina, dokonując podziału terytoriów państw Europy Środkowej i Wschodniej.

W tym dniu odbyły się uroczystości i nabożeństwa ekumeniczne w większych miastach Kanady, m.in. w Edmonton, Montrealu, Toronto, Vancouver i w Winnipegu. Obchody Dnia Czarnej Wstążki mają na celu upamiętnienie ofiar masowych deportacji i zbrodni w czasach stalinizmu i nazizmu, a równocześnie poparcie wartości demokratycznych dla umocnienia pokoju i sprawiedliwości.

Uroczystość w budynku Parlamentu Alberty w Edmonton została zorganizowana z inicjatywy Konsulatów Honorowych: Węgier, Estonii, Łotwy i Polski przy współpracy z Kongresem Ukraińskim miała charakter uroczysty i poważny. Ksiądz Roman Majek, proboszcz z parafii Matki Bożej Królowej Polski wygłosił inwokację. Minutą ciszy oddano Hołd Pamięci ofiar nazistowskich i sowieckich zbrodni komunistycznych.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili Kombatanci, Sybiracy, przedstawiciele Parlamentu Alberty oraz przedstawiciele młodzieży. Wśród uczestników uroczystości był William Chodkiewicz, osoba która w dzieciństwie doświadczyła represji i deportacji ówczesnego systemu komunistycznego. Mówcy uroczystości podkreślili miedzy innymi, że to nie może już więcej się powtórzyć. Spotkanie zakończyło muzyczne interludium w wykonaniu Laszlo Szajko Jr.

Obchody Dnia Czarnej Wstążki są dowodem, że wspólna pamięć historyczna jednoczy nas Kanadyjczyków do czujności na panowanie totalitaryzmów. Jest działaniem, które powinno być uniwersalne dla nas wszystkich, bo wynika z ​​pamięci o ofiarach i bohaterach w tamtych czasach, gdy zło dominowało pół kontynentu europejskiego.

Z. Cynar – Polonia Edmonton News

http://edmonton.ctvnews.ca/video?clipId=686887

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.