Strona główna Wydarzenia / Events Obchody Dnia Pamięci i święta Niepodległości Polski w szkole Angielsko-Polskiej w Edmonton

Obchody Dnia Pamięci i święta Niepodległości Polski w szkole Angielsko-Polskiej w Edmonton

66

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość.
12 listopada br. w szkole St. Basil, gdzie mieści się Angielsko-Polski Program Szkolny im. Św. Jana Pawła II, odbyły się obchody kanadyjskiego Dnia Pamięci połączone ze Świętem Niepodległości Polski.
W tej szkole dzień zwykle rozpoczyna się codzienną poranną modlitwą i od odśpiewania hymnów narodowych Polski i Kanady, ale wyczuwało się atmosferę, że w tym dniu wydarzy się coś niecodziennego.
300 uczniów i personel szkoły celebrowało Dzień Pamięci i Święto Niepodległości Polski w naszym mieście z udziałem polskich kombatantów, których uczniowie owacyjnie powitali wchodzących na salę w uroczystym pochodzie z flagami państwowymi Polski i Kanady. Odśpiewano hymny narodowe obu państw. Dyrektor szkoły pani Elana Simington powitała wszystkich przybyłych, ale szczególnie ciepłe słowa skierowała do kombatantów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów w Kanadzie Koło Nr 6 w Edmonton .
Podczas Akademii zaprezentowano wiersze i piosenki wojskowe oraz inscenizacje w wykonaniu uczniów z udziałem uczniowskiej orkiestry. Przed złożeniem wieńców przy grobie nieznanego żołnierza minutą ciszy uczczono pamięć poległych w walce o wolność i niepodległość.
Młodzież gimnazjalna zadedykowała byłym żołnierzom patriotyczną piosenkę „My Pierwsza Brygada “a dzieci z młodszych klas obdarowały ich kwiatami.
Cala ceremonia była bardzo piękna i wzruszająca, która pozostanie na długo w pamięci wszystkich w niej uczestniczących.
Obchody Dnia Pamięci i Święta Niepodległości łączą nas, Polaków mieszkających w kraju i poza jego granicami. W tym dniu tutaj, w tej polskiej „oazie” z dala od kraju ojczystego spotkały się pokolenia, z których to najmłodsze uczciło pamięć żołnierzy poległych o wolność i niepodległość. Akademia była znakomitą lekcją patriotyzmu, w języku polskim i angielskim, która odbywa się w szkole każdego roku dzięki wspólnemu wysiłkowi całego Grona Pedagogicznego i Dyrekcji Szkoły.

Zygmunt Cynar

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.