Strona główna Wydarzenia / Events Obchody Dnia Nauczyciela w Szkole im. Henryka Sienkiewicza

Obchody Dnia Nauczyciela w Szkole im. Henryka Sienkiewicza

155

Tysiące nauczycieli i wychowawców obchodzi co roku Dzień Nauczyciela. Dzień Edukacji Narodowej jest to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia ono rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Potocznie dzień ten zwany jest Dniem Nauczyciela, a jego data jest stała. Jak co roku, tak i w 2021 Dzień Nauczyciela wypadł dokładnie 14 października. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz Dnia Nauczyciela w szkołach i innych placówkach oświatowych odbywają się zazwyczaj uroczyste akademie, przedstawienia i inne wydarzenia. Wszyscy pragną jakoś podziękować nauczycielom i podkreślić jaka to jest ważna praca – nauczać młode pokolenie.

My również staramy się utrzymać tę tradycję w szkołach polonijnych. Dlatego sobota 16 października w szkole im. Henryka Sienkiewicza w Edmonton również była inna niż zwykle. Ze względu na restykcje COVID-19 cała uroczystość odbyła się na zewnątrz, przed budynkiem Vanguard College. Uczniowie ze swoimi nauczycielami zakończyli zajęcia nie o 12:30 ale o 12:15 wyszli na podwórko.

Zarząd Komitetu Rodzicielskiego naszej szkoły przygotował kochanym nauczycielom bardzo miłą niespodziankę. Przed budynkiem – dla bezpieczeństwa dzieci – był wytyczony teren. Został również postawiony stół przykryty niebieskim obrusem, przy którym znajdowało się godło szkoły. Na stole stały piękne róże, indywidualnie zapakowane ciasteczka oraz karty podarunkowe do Starbucks. Na początku pani dyrektor Krystyna Dembowska wraz z zaproszonym Honorowym Konsulem Rzeczypospolitej Polskiej wręczyli poszczególnym nauczycielom medale przyznane przez Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie. Złotą odznakę ZNP za 20 lat pracy w szkole polonijnej otrzymali: Monika Romanik, Anetta Malczewski-Dembowska, Iwona Zalewska-Yvoy i Sylwester Furtak. Srebrną odznakę ZNP za 15 lat pracy w szkole polonijnej otrzymały: Bożena Gaciąg i Violetta Stryjski. Honorową brązową odznakę za pracę w oświacie dla Polonii otrzymała nasza kochana szkolna bibliotekarka – Helena Rybak. Następnie pani dyrektor Krystyna Dembowska wymieniając kolejno nazwisko nauczyciela z danej klasy poprosiła aby nauczyciele podeszli do stołu i wybrali sobie różę, ciastko i kartę podarunkową do Starbucks. Pogoda tego dnia była niesamowicie piękna i słoneczna. Nauczyciele byli bardzo mile zaskoczeni piękną oprawą sobotniego wydarzenia. Również rodzice, którzy czekali na parkingu szkolnym aby odebrać swoje pociechy byli świadkami tych przepięknych obchodów.

Ja, zarówno jako rodzic i nauczyciel pragnę podziękować wszystkim nauczycielom na całym świecie, a szczególnie nauczycielom polonijnym za trud włożony w edukację, za poświęcenie i zaangażowanie w rozwój intelektualny naszych dzieci. Za zrozumienie potrzeb uczniów, okazywanie empatii oraz pomoc nie tylko w problemach z nauką, ale również w tych życiowych. Wasze lekcje są cenne nie tylko ze względu na przekazywaną wiedzę, choć oczywiście jest to kluczowe, ale też bywają przydatne w wielu innych decyzjach. W pasji jaką Wy nauczyciele posiadacie bardzo często młodzi odnajdują swoją własną i decydują się dążyć w jej kierunku. Chwała Wam za to Kochani Nauczyciele!

Kończąc, pragnę przytoczyć wiersz Pawła Gołucha „Nauczyciel”: 
 
Nauczyciel to ktoś taki, 
Kto wytrwale przez rok cały,  
Stara się tam olej nalać 
Gdzie niebieskie są migday.                                                        
 
Podczas tego nalewania 
Absolutnie się nie nudzi, 
Za to włosy mu siwieją 
Szybciej niż u innych ludzi. 
 
Czasem go nachodzą myśli, 
Że już dłużej nie da rady, 
Że powinien wszystko rzucić 
I wyjechać gdzieś w Bieszczady                              
 
Zawsze jednak bardzo szybko                                             
Do rzeczywistości wraca,  
Dobrze wiedząc jak ogromne 
Ma znaczenie jego praca. 
 
W końcu to od tego wygląd 
Jutrzejszego dnia zależy, 
Ile wiedzy przekażemy 
Dzisiaj dzieciom i młodzieży. 
 
Z tego wniosek taki płynie, 
Że świat się na gorsze zmieni, 
Gdy nauczyciela zawód 
Przestaniemy sobie cenić. 
 
Napisała,  
Barbara Naletilich, nauczycielka klasy 6 w szkole im. Henryka Sienkiewicza w Edmonton