Strona główna Wydarzenia / Events Koncert z muzyką Antonina Dworzaka dał początek obchodom 100-lecia Niepodległości w Edmonton

Koncert z muzyką Antonina Dworzaka dał początek obchodom 100-lecia Niepodległości w Edmonton

148

Ten niepowtarzalny koncert w sobotę 17 marca br. dal początek wspólnym obchodom 100-lecia Niepodległości z przyjaciółmi z Europy Centralnej: Czechów, Słowaków i Węgrów, świętujących w 2018 r. odzyskanie lub uzyskanie niepodległości, dla których niepodległość jest równie ważna, co dla Polaków.
Wykonawcami koncertu była para świetnych pianistów: Mikołaj Warszyński i Zuzana Simurdova wraz z kwartetem smyczkowym, składającym się z najwyższej klasy muzyków Edmontońskiej Orkiestry Symfonicznej: Eric Buchmann i Laura Veeze – skrzypce, Clayton Leung – altówka i Rafael Koekman – wiolonczela.
W koncercie wzięli udział przedstawiciele wymienionych grup etnicznych, obecni byli konsulowie honorowi Polski i Czech: John Szumlas i Jaroslav Jerry Jelinek oraz Janusz Tomczak, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Albercie. Po koncercie-owacje i kwiaty dla artystów.

Jest to pierwszy koncert z wielu, zorganizowany z okazji stuletniej rocznicy niepodległości Polski, Czech, Słowacji i Węgier, przy współpracy Czechów, Słowaków, Polaków i Węgrów, działających w Albercie.
Duże wydarzenie kulturalne na rozpoczęcie obchodów 100-lecia Niepodległości Polski w Edmonton było hołdem oddanym artystom, którzy w czasie zaborów odgrywali ogromną rolę w umacnianiu świadomości narodowej.

 

 

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.