Strona główna Wydarzenia / Events Impresje kulturowe minionego tygodnia

Impresje kulturowe minionego tygodnia

299

Miniony tydzień upłynął w bardzo kulturalnej atmosferze a to dzięki Towarzystwu Kultury Polskiej w Edmonton , które postarało się by przywitać ten wiosenny czas na właściwym poziomie i tak w miniona sobotę w Domu Polskim miało miejsce trzecie z kolei popołudnie malarskie z dr Izabella Orzelski Konikowski i 43 panie oraz jeden pan z pasją prawdziwych artystów malowali na prawdziwym płótnie wiosenne kwiaty i muszę powiedzieć ,ze każde z tych 43 dziel było rewelacyjne jak na w wielu przypadkach artystów trzymających pędzel po raz pierwszy w życiu.

Następne popołudnie po wakacjach a w miniony czwartek w ramach Czwartkowych Saloników TKP odbył się przepiękny koncert grupy Andrzeja Ryszki i jego Blues Bandu, którzy przyjechali do nas z Calgary gdzie Andrzej od wielu lat rezyduje i muzykuje. Relacje filmowe z obu imprez są do obejrzenia na Facebookach TKP i Polskiego Radia Edmonton.

Natomiast sobotni, 23 marca wieczór w Winspear Centre for Music upłynął pod znakiem Polski i jej setnej rocznicy Niepodległości . Koncertem skrzypcowym Karola Szymanowskiego w wykonaniu Edmontońskiej Orkiestry Symfonicznej , Kongres Polonii Kanadyjskiej oraz TKP Edmonton zakończyły obchody tej wielkiej uroczystości . Polski wieczór w Winspear Centre pod każdym względem był bardzo polski. Obie organizacje zadbały o wiele polskich akcentów na terenie Winspear włączając w to i elegancką recepcje w Founders Lounge którą to Polonia zaszczyciła swoją obecnością bardzo licznie wraz polskimi członkami Orkiestry Symfonicznej oraz Dyrekcją Winspear. Norweski dyrygent orkiestry Rune Bergman przed koncertem zapowiedział, że EOS potrafi grać Szymanowskiego jak żadna inna na świecie i nie ma się co dziwić bo żadna inna orkiestra na świecie nie ma takich skrzypaczek jak Tatiana Warszyńska i Joanna Ciapka Sangster oraz oboistki Lidii Żabki Khaner. To był naprawdę piękny polski wieczór.

Bogdan Koral Konikowski