Każdego roku na początku sierpnia, setki tysięcy ludzi zbiera się w edmontońskim parku im. Hawrelaka, aby celebrować etniczne pochodzenie, i z dumą reprezentować kulturę kraju pochodzenia. Ocenia się, że w tym roku ponad 300 tysięcy ludzi odwiedziło kilkadziesiąt etnicznych pawilonów reprezentujących grupy etniczne i narodowości zamieszkujące połowę naszej planety. Edmontoński Festiwal Narodów zawsze demonstruje bogatą mozaikę kanadyjskiej wielokulturowości.
Tegoroczny Festiwal również zakończył się dużym sukcesem, którego częścią był również Polski Pawilon, otrzymując wyróżnienie.
Biało-czerwony pawilon przyciągał do siebie nie tylko zapachami kuchni. W pomieszczeniu obok znajdowały się stoiska zorganizowane przez biuro podroży „Camelot”. Na stolach były do nabycia popularne w Polsce wyroby artystyczne, pamiątki i koszulki z polskimi symbolami tzw. „T-shirt”. Zarząd KPK OA zorganizował wystawę o Polsce.
Nasze dania narodowe, takie jak pierogi, bigos i placki ziemniaczane szły jak woda, a to wszystko dzięki świetnie zorganizowanej grupie wolontariuszy.
Dochód finansowy wypracowany podczas tego festiwalu będzie przeznaczony na cele dobroczynne.
Trudno byłoby wyobrazić sobie polski pawilon bez obecności polonijnych zespołów folklorystycznych. W tym roku wystąpiły zespoły „Łowicz” „Polonez” i „Kujawiak”. Chłopcy i dziewczęta z tych zespołów przeszli przez taneczny maraton występując, co pół godziny przez prawie pół dnia. Nasze grupy taneczne wzbudzały wśród festiwalowej publiczności podziw i duże zainteresowanie a szczególnie ci najmłodsi tancerze z zespołu „Kujawiak”
Jeśli mówimy o sukcesie polskiego pawilonu na tegorocznym „Hertiage Festival” to na duże podziękowanie zasłużyło wiele osób, woluntariuszy, których zaangażowanie w tegoroczny festiwal zaowocowało w dużej mierze i przyczyniło się do sukcesu. Nie jest łatwo w okresie wakacyjnym zorganizować tak dużą grupę oddaną sprawie naszej obecności na tym prestiżowym festiwalu. Nie sposób wymienić wszystkich, ale szczególne podziękowanie należy się naszej młodzieży polonijnej, tej w kuchni i tym tańczącym na scenie pawilonu, za inicjatywę, zaangażowanie i wysiłek. Pani Maryli Haśek i panu Januszowi Tomczakowi, przedstawicielom KPK Okręg Alberta, którzy koordynowali pracą pawilonu. Dzięki pracy i zaangażowaniu wszystkich mogliśmy być dumni z mocnego zaakcentowania naszej polonijnej obecności na tym festiwalu, co podkreśla dorobek i wkład, jaki wnosimy w rozwój naszego miasta i prowincji.
Do zobaczenia na „Heritage Festival 2019” z nadzieją, że możemy to zrobić jeszcze lepiej.